Všetkým dňom koniec

Jenny Erpenbeck

Kde všade môže číhať náhoda, ktorá rozhodne, či sa jeden ľudský život skončí, alebo či bude pokračovať ďalej? Román Všetkým dňom koniec sa skladá z piatich „kníh“, v ktorých sa osud hlavnej hrdinky uzatvára iným spôsobom. Ako sa to mohlo stať inak? Čo keby? Pýta sa autorka v prestávkach medzi knihami.

Príbeh židovskej dievčiny z malého haličského mesta sa začína v roku 1902 a splieta sa s historickými udalosťami dvadsiateho storočia: vinie sa cez Viedeň vyhladovanú prvou svetovou vojnou, Moskvu plnú zmiznutých ľudí a strachu, až do súčasného Berlína. Z bábätka v prvej kapitole vyrastie uznávaná spisovateľka a spolu s hranicami jej osudu sa presúvajú aj hranice krajín a dejín.

Jenny Erpenbeck rozpráva príbeh o strácaní a spomínaní hĺbavo a pozorne, s umeleckou rafinovanosťou aj historickou vernosťou.

Jenny Erpenbeck (1967) je oceňovaná nemecká prozaička, dramatička a divadelná režisérka. Po debute Geschichte vom alten Kind(Príbeh starého dieťaťa, 1999) vydala okrem iného román Heimsuchung (Hľadanie domova, 2008), alebo román na aktuálnu tému o vzťahu afrických utečencoch v Berlíne a starého profesora klasických jazykov. Žije v Berlíne.

Všetkým dňom koniec

Preklad: Eva Palkovičová Edícia: Pandora Počet strán: 192 Odporúčaná cena: 12,99 EUR Dátum vydania: 17. obtóber 2016 ISBN: 978-80-89737-43-7 Kníhkupectvá: Martinus, Artforum, Gorila

O knihe v médiách

„Geniálny román o náhode a osude. Príbeh s neskutočným záberom, ktorý je však veľmi presný. Všetkým dňom koniec je jedinečným pohľadom na dejiny od jednej z najlepších a najtalentovanejších žijúcich autoriek.“ – Michael Faber

Ďalšie tituly