Voľnosť

Zadie Smith

Zadie Smith nie je len autorkou niekoľkých kriticky aj čitateľsky oceňovaných románov, ale genialita jej premýšľania sa prejavuje aj v kratších textoch a esejach. Žiadna z tém pre ňu nie je príliš okrajová či mainstreamová. So zvedavosťou premýšľa o otázkach sociálnych sietí, životného prostredia, píše o raperoch, filozofii, filmoch či fotografiách, o cudzích aj vlastných románoch.

„Eseje o osobnej zmyslovej skúsenosti už od podstaty stoja na vode. Disponujú len svojou voľnosťou. A ich čitateľka je tiež nezvyčajne slobodná, pretože ju v ničom nepresahujem, nie som jej autoritou. Moje pocity môže odmietnuť, kedykoľvek môže povedať: ‚Nie, takto som to nikdy nemala.‘“

Zadie Smith uvažuje o popkultúre, vysokom umení, spoločenskej zmene a politických debatách v kontexte súčasnosti, pričom čitateľom a čitateľkám nič nepodsúva, dáva im rovnakú slobodu v premýšľaní, akú si pri ich písaní dopriala sama.

Zadie Smith je jedna z najtalentovanejších súčasných britských spisovateliek, napísala romány Biele zubyO kráseZberateľ autogramov, Severozápad a Swing Time. Jej najnovšou knihou je zbierka poviedok Grand Union, ktorá vychádza aj v slovenskom preklade.

Voľnosť

Podtitul: Myšlienky, predstavy, spomienky
Názov v origináli: Feel Free
Autorka: Zadie Smith
Preklad: Aňa Ostrihoňová
Vydavateľstvo: Inaque
Edícia: Pandora
Rozmer: 135 x 207 mm
Počet strán: 400
Väzba: Hardcover
Cena: 16,99 EUR
Cena e-book: 10,90 EUR
Dátum vydania: 2. jún 2021 
ISBN: 978-80-8207-099-9
ISBN e-book: 978-80-8207-100-2
Kníhkupectvá: Martinus, Artforum, Panta Rhei, Gorila

O knihe v médiách

„Všestranná a odvážna zbierka esejí. Zadie Smith píše eseje v tradícii Georgea Orwella, Virginie Woolfovej a Angely Carterovej.“ Financial Times

„Geniálna kniha!“ Independent

Ďalšie tituly

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *