Večer v raji

Lucia Berlin

Nová zbierka poviedok od autorky Manuálu pre upratovačky, ktorý sa stal literárnou senzáciou

Lucia Berlin si vďaka nej vyslúžila prirovnanie k Raymondovi Carverovi, Grace Paleyovej, Alice Munroovej a Antonovi Čechovovi. Večer v raji obsahuje dvadsaťdva poviedok odohrávajúcich sa na rôznych miestach a napísaných štýlom, vďaka ktorému si ju čitatelia a čitateľky obľúbili. Od Texasu cez Čile a Mexiko až po New York autorka nachádza krásu na najtemnejších miestach a temnotu v zdanlivo priezračnom svete.

V poviedkach čerpá zo svojho nezvyčajného života poznačeného troma manželstvami, závislosťou, rokmi v Berkeley, Mexiku a Novom Mexiku, ako aj rôznymi prácami, vďaka ktorým sa jej podarilo vychovať štyroch synov. Zmyslom pre humor dokázala prekonať rôzne prekážky, objaviť v nich malé zázraky a elegantne ich premeniť na literárne šperky.


Lucia Berlin sporadicky písala poviedky od 60. rokov. Jej príbehy sú inšpirované detstvom stráveným v rôznych baníckych mestách na americkom Stredozápade či úžasnými rokmi v čilskom Santiagu.

V slovenčine vyšla jej zbierka poviedok Manuál pre upratovačky a memoáre doplnené korešpondenciou a fotografiami Vitaj doma.

Večer v raji

Podtitul: Ďalšie poviedky
Názov v origináli: Evening in Paradise
Autorka: Lucia Berlin
Preklad: Aňa Ostrihoňová
Ilustrácia na obálke: Barbora Šajgalíková
Vydavateľstvo: Inaque
Edícia: Pandora
Rozmer: 135 x 207 mm
Počet strán: 248
Väzba: Hardcover
Cena: 14,99 EUR
Cena e-book: 8,99 EUR
Dátum vydania: 17. jún 2021
ISBN: 978-80-8207-114-9
ISBN e-book: 978-80-8207-115-6
Kníhkupectvá: Martinus, Artforum, Panta Rhei, Gorila 

O knihe v médiách

„Lucia Berlin je autorkou nežných, chaotických a vybrúsených poviedok. Jej texty vám možno pripomenú Raymonda Carvera či Grace Paleyovú… Lucia Berlin je však jedinečná vďaka tomu, ako dokáže vytvoriť sladkosť a vážnosť situácií, v ktorých sa mladé ženy zamilujú… Zaslúžila by si Pulitzerovu cenu…“ Dwight Garner, New York Times

Ďalšie tituly