Viem, prečo vtáčik v klietke spieva

Maya Angelou

Kniha radostná i bolestná, tajomná a nezabudnuteľná ako samotné detstvo.

Kniha Viem, prečo vtáčik v klietke spieva zachytáva túžby osamelých detí, brutálnosť bigotnosti a zázrak slov, ktoré môžu napraviť svet.

„Nikto ťa nebude nútiť rozprávať – asi by to ani nikto nedokázal. No daj na moje slová: jazyk je spôsob, ktorým ľudia komunikujú so svojimi blížnymi, a jedine jazyk nás odlišuje od nižších živočíchov.“ Bola to pre mňa úplne nová myšlienka a potrebovala som čas, aby som si ju poobracala v hlave.

„Tvoja stará mama hovorí, že veľa čítaš. Pri každej príležitosti. To je dobre, ale nestačí to. Slová znamenajú viac ako to, čo sa z nich dostáva na papier. Len ľudský hlas im vie vštepiť odtienky hlbšieho významu.“

Viem, prečo vtáčik v klietke spieva

Názov v origináli: I Know Why the Caged Bird Sings
Autorka: Maya Angelou
Preklad: Marína Gálisová
Vydavateľstvo: Inaque
Edícia: Pandora
Rozmer: 134 x 207 mm
Počet strán: 256
Väzba: Paperback
Cena: 16,99 EUR
Cena e-book: 12,90 EUR
Dátum vydania: 19. júl 2022
ISBN: 978-80-8207-180-4
ISBN e-book: 978-80-8207-181-1
Kníhkupectvá: Artforum, Panta Rhei
Bez prebalu:

O autorke

Maya Angelou (1928 – 2014) bola americká poetka, autorka memoárov a aktivistka za občianske práva. Vydala sedem autobiografií, tri knihy esejí, niekoľko kníh poézie. Po viacerých príležitostných prácach v mladosti ako kuchárka, tanečnica v nočnom klube, členka hereckého súboru Porgy and Bess a korešpondentka v Egypte a Ghane počas dekolonizácie Afriky sa stala spisovateľkou a poetkou, ako aj herečkou, scenáristkou, režisérkou a producentkou divadelných hier, filmov a programov verejnoprávnej televízie. V roku 1982 bola vymenovaná za profesorku amerických štúdií na Wake Forest University v Severnej Karolíne. Bola aktívna v hnutí za občianske práva a spolupracovala s Martinom Lutherom Kingom jr. a Malcolmom X. Získala desiatky ocenení a viac ako päťdesiat čestných titulov. Maya Angelou je známa najmä vďaka sérii siedmich autobiografií, ktoré sa zameriavajú na jej detstvo a zážitky z ranej dospelosti. V prvej z nich s názvom Viem, prečo vtáčik v klietke spieva zachytáva svoj život do sedemnástich rokov a priniesla jej medzinárodné uznanie a slávu.

 

Ďalšie tituly