insta_novinky

Jar a leto s Inaque

Na jar sme pripravili vydanie románov autoriek, ktoré už máte možnosť poznať.  Množstvo z nich sa však v slovenčine predstavuje prvýkrát.

Napríklad Nicolas Mathieu, ktorého román Connemara vyšiel v marci v edícii Apostrof.

Connemara je román o tom, ako sa ich dva odlišné životy opäť pretnú, opisuje zmes bolesti a nádeje z návratu ku koreňom a zo snahy o trvalý vzťah.

Dospievanie v provincii a dusivé miesto, z ktorého sa v štrnástich túžite vymaniť, len aby ste v štyridsiatke zistili, že to bol raj a dospelosť je zrada. Nicolas Mathieu rozpráva príbeh o nostalgii s absolútnym majstrovstvom, na stránkach zachytáva adrenalín prvých razov a zlomené srdce tých posledných.“ Silvia Avallone

V júni vyjde jeho novela s názvom Rose Royal. Rose je päťdesiatnička, má za sebou život plný radostí a sklamaní, detí a rozvodov. A mužov. Každý večer, keď skončí v práci, ide do baru Royal, kde je štamgastkou. Z času na čas sa stretáva so svojou dobrou priateľkou Marie-Jeanne.

V edícii Short vyšla v apríli zbierka poviedok Zadie Smith.

Vo svojej prvej zbierke poviedok spája svoj pozorovací talent a nenapodobiteľný hlas, aby vyťažila z krehkej a zložitej skúsenosti života v modernom svete.

Vzrušujúco sa pohybuje naprieč žánrami a perspektívami – od historických cez živo aktuálne až po rafinovane dystopické. Grand Union je zbierkou poviedok o čase a mieste, identite a znovuzrodení, o dedičstve minulosti, ktoré prenasleduje našu súčasnosť, a o podivnej budúcnosti, ktorej kráčame v ústrety.

Nič nie je vylúčené a všetko, čo Zadie Smith zachytáva, pôsobí sviežo a aktuálne.

V máji edíciu doplní novela francúzskej autorky Amélie Nothomb Šťastná nostalgia, v ktorej sa vracia k svojej starej láske do Japonska.

Do prázdnin v tejto edícii ešte vyjde román Liv Maria od francúzskej spisovateľky Julie Kerninon a novela Chladné srdce jednej z najlepších talianskych autoriek 20. storočia Natalie Ginzburg.

V edícii Pandora sa predstavia v slovenčine prvýkrát hneď tri autorky.

Prvou je Veronica Raimo, ktorá za neskutočne vtipnú a originálnu knihu Nič pravdivé získala cenu Strega stredoškolákov a v júni ju príde osobne predstaviť do Bratislavy. 

Veronica Raimo prekračuje vo svojej knihe nové hranice. Rozpráva o sexe, o putách, o stratách, o dospievaní a svojím vtipným, zžieravým, rozčarovaným hlasom vytvára konečne úprimný a slobodný portrét mladej ženy dneška.

Naša hrdinka Vero, narodená v rodine so všadeprítomnou matkou, ktorá sa venuje vlastným úzkostiam, s otcom ovládaným hygienickými a architektonickými posadnutosťami a predčasne vyspelým geniálnym bratom, ktorý je stredobodom pozornosti, sa utápa v nude svojho detstva.

Vero, ktorá sa zo stiesneného bytu pozerá cez malé okná, sa pravidelne pokúša utiecť, ale nedokáže uniknúť matkiným neúprosným stopovacím metódam a majstrovským výčitkám svedomia. Každý jej výlet mimo rímskeho bytu sa končí bezduchým návratom domov. Niet divu, že sa z nej stane spisovateľka – a klamárka – vymýšľajúca príbehy v snahe zachrániť si zdravý rozum.

Druhou je Veronica Pacini a jej Ženské telo, ktoré je tiež románom o dospievaní na talianskom vidieku, neskôr v Baskicku a vo Francúzsku. 

Na začiatku knihy má Erica päť rokov a frajera, ktorého si nevybrala a ktorý jej na ihrisku materskej školy vkĺzne rukou pod tričko. Vtedy zistí, že telo môže byť zdrojom hanby, a od tej chvíle ho pozoruje, uvedomuje si, že ako jediné zachytáva malé aj veľké udalosti našich životov. Erica sa snaží uniknúť túžbe, ktorá do jej života prichádza v rozhovoroch s kamarátkami, na rande či večierkoch, kde je hranica medzi potešením a bolesťou veľmi tenká. Zbiera obrázky svätcov, číta životopisy mučeníc, no čím viac sa z tela snaží uniknúť, tým viac je prítomné.

V júni vyjde aj román s názvom Príbeh môjho syna, za ktorý jeho autorka Margaret Mazzantini získala Premio Campiello.

Príbeh môjho syna je nielen ľúbostný príbeh o vytúženom, nenaplnenom a znovuobjavenom materstve.  Je aj o tajuplnej ceste života, ktorý vytryskne z prehistorickej placenty vojny. Vojny, ktorá zabíja a plodí. Dobrodružstvo Gemmy a Diega je zároveň príbehom nás všetkých, pretože ide o súčasný a nanajvýš aktuálny román o vojne a mieri. Autorka necháva postavy oscilovať medzi Talianskom utápajúcim sa v sladkokyslom náleve blahobytu a obliehaným Sarajevom a pod vplyvom radikálnych udalostí kreuje pseudohrdinov, ktorých dejiny vložili do rúk osudu číhajúceho na svoju obeť ako ostreľovač. Margaret Mazzantini nám venovala román svet, fascinujúci, strhujúci i symbolický príbeh so silným morálnym posolstvom.

Do edície La Pomme pribudne pokračovanie knihy Muži mi to vysvetlia od americkej novinárky a historičky Rebeccy Solnit s názvom Matka všetkých otázok.

Ďakujeme, že čítate Inaque!

 

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email