Connemara

Nicolas Mathieu

Strhujúci príbeh o nenaplnených snoch, nečakaných druhých šanciach a láske.

Hélène sa blíži štyridsiatka. Narodila sa v malom mestečku na východe Francúzska a tvrdo pracovala na tom, aby sa z neho dostala a získala život zo stránok časopisov, ktoré si prezerala ako tínedžerka. Ale teraz, keď má zdanlivo všetko – chlapa a dve dcéry, úspešnú kariéru a dizajnový dom –, cíti sa nenaplnená, akoby jej čas pretekal pomedzi prsty.

Christophe rodné mesto nikdy neopustil. Už nie je taký neodolateľný ako kedysi, vedie nenápadný život, radšej sa stretáva s kamarátmi a zabáva sa, než aby rozmýšľal, kam sa posunúť. Ako obchodný zástupca predáva krmivo pre psy, sníva o tom, že bude opäť hrať hokej ako v šestnástich, a žije so svojím otcom a synom.

Connemara je román o tom, ako sa ich dva odlišné životy opäť pretnú, opisuje zmes bolesti a nádeje z návratu ku koreňom a zo snahy o trvalý vzťah.

Dospievanie v provincii a dusivé miesto, z ktorého sa v štrnástich túžite vymaniť, len aby ste v štyridsiatke zistili, že to bol raj a dospelosť je zrada. Nicolas Mathieu rozpráva príbeh o nostalgii s absolútnym majstrovstvom, na stránkach zachytáva adrenalín prvých razov a zlomené srdce tých posledných.“ Silvia Avallone

 

CONNEMARA

Názov v origináli: Connemara
Autor: Nicolas Mathieu
Preklad: Aňa Ostrihoňová
Vydavateľstvo: Inaque
Edícia: Apostrof
Rozmer: 135 x 207 mm
Počet strán: 368
Väzba: Hardcover
Cena: 27,99 EUR
Cena e-book: 16,50 EUR
Dátum vydania: 12. marec 2024
ISBN: 978-80-8207-245-0
ISBN e-book: 978-80-8207-246-7

O autorovi

Nicolas Mathieu vyrastal v Golbey, obci na okraji mesta Épinal vo Vogézach, v robotníckej štvrti Jeanne-d‘Arc, pomenovanej podľa veľkoobchodu s potravinami, ktorý tu sídlil až do svojho zatvorenia. Jeho matka bola účtovníčka a otec elektromechanik. Nicolas Mathieu chodil do katolíckej súkromnej školy, kde objavil privilegovanejšie prostredie: „So sociálnymi rozdielmi s ostatnými žiakmi nebolo vždy ľahké žiť. V skutočnosti ma to dodnes definuje,“ vyhlásil. Našiel však povzbudenie u učiteľov, keď sa pokúšal písať.

Na univerzite v Metz napísal diplomovú prácu v odbore divadelné umenie o Terrenceovi Malickovi. Potom pracoval ako novinár, ako referent na zasadnutiach zamestnaneckej rady a na čiastočný úväzok ako „univerzálny publicista“, ako sám seba rád nazýva, pre lotrinské združenie pre monitorovanie kvality ovzdušia.

Jeho prvý publikovaný román Aux animaux la guerre vyšiel v roku 2014 a získal cenu Transfuge za najlepší detektívny debut. Televízia France 3 nakrútila podľa knihy  rovnomenný seriál. 

Nicolas Mathieu získal 7. novembra 2018 cenu Prix Goncourt za svoj druhý román Leurs enfants après eux. Román sa stal bestsellerom a bol preložený do približne dvadsiatich jazykov, pričom sa chystá jeho vydanie aj v slovenčine.

Na vydanie v slovenskom preklade sa pripravuje aj jeho novela Rose Royal. Rose je päťdesiatnička, má za sebou život plný radostí a sklamaní, detí a rozvodov. A mužov. Každý večer, keď skončí v práci, ide do baru Royal, kde je štamgastkou. Z času na čas sa stretáva so svojou dobrou priateľkou Marie-Jeanne.

V roku 2022 vyšiel jeho román Connemara. Názov románu je odkazom na pieseň Michela Sardoua Les Lacs du Connemara. Autor zdôvodňuje tento výber slovami: „Táto pieseň je spoločná pre nás všetkých a zároveň, podľa toho, či ju počúvame na svadbe alebo na konci večierka v obchodnej škole, nepredstavuje ten istý svet. Nepočúvame ju rovnako.“

Ďalšie tituly