Zlomená žena

Simone de Beauvoir

Simone de Beauvoir bezpochyby najvýraznejšie prispela k modernému mysleniu svojou veľmi vplyvnou kritikou vzťahu mužov a žien Druhé pohlavie, no je tiež autorkou mnohých románov a poviedok, v ktorých sa zrkadlia jej skúsenosti a filozofické postoje.

V zbierke Zlomená žena sa vydáva na pôsobivú cestu k pôvodu našej zraniteľnosti prostredníctvom osudov troch žien, ktoré uviazli v konkrétnych situáciách a usilujú sa vytvoriť si život nanovo.

V príbehu, podľa ktorého sa kniha volá, sa Monique snaží poskladať úlomky svojho niekdajšieho života po tom, čo sa jej manžel prizná k nevere s mladšou ženou. V Monológu bohatú ženu zžiera zatrpknutosť a osamelosť po manželovom a synovom odchode. Vo Veku diskrétnosti čelí úspešná a šťastne vydatá profesorka drsnému odmietnutiu svojej najnovšej práce a nezáujmu syna, posadnutého svojou manželkou a jej svetskými hodnotami.

Bolesti starnutia, blížiaca sa samota, desivá ľahostajnosť milovaného človeka a vyhasnutie vášne. Analýza Simone de Beauvoir je neprekonateľná. Literárne pútavé príbehy sú zároveň ponorom do komplexnosti ženského života.

 

 

Zlomená žena

Názov v origináli: La femme rompue
Autorka: Simone de Beauvoir
Preklad: Ivana Dobrakovová
Ilustrácia na obálke: Barbora Šajgalíková
Vydavateľstvo: Inaque
Edícia: Pandora
Rozmer: 135 x 207 mm
Počet strán: 200
Väzba: Hardcover
Cena: 14,99 EUR
Cena e-book: 8,90 EUR
Dátum vydania: 17. jún 2021
ISBN: 978-80-8207-121-7
ISBN e-book: 978-80-8207-122-4
Kníhkupectvá: Martinus, Artforum, Panta Rhei, Gorila 

O autorke

Simone de Beauvoir sa narodila v roku 1908 v Paríži. V roku 1929 ako najmladšia študentka v dejinách získala agrégation z filozofie na Sorbone. Do roku 1943 učila na lýceu v Marseille, Rouene a v Paríži. Po druhej svetovej vojne sa stala jednou z najvýznamnejších predstaviteliek existencializmu a spoločne so Jeanom-Paulom Sartrom založila revue Temps Modernes. Ako autorka mnohých významných diel bola de Beauvoir jednou z najvplyvnejších mysliteliek svojej generácie.

 

Ďalšie tituly