Vivian

Francesca Diotallevi

New York 1954. Krátke vlasy, šaty so zaobleným golierom, prvé vrásky okolo očí, dvadsaťosemročná Vivian reagovala na inzerát v New York Herald Tribune. Hľadali opatrovateľku. Ideálne miesto pre ňu. Rodiny ju vždy zaujímali. Rada vstupovala do ich sveta, stala sa diváčkou ich malých drám a pozorovateľkou hry, pantomímy života.

Mladá matka z inzerátu je dokonale upravená. Za touto maskou však Vivian vidí prasklinu, nemé volanie o pomoc. Napokon, toto je jej práca: starať sa o ostatných. Rýchlo sa dohodnú. Nepotrebuje veľa: miestnosť na zhromažďovanie svojich vecí a mesto ako New York, kde môžete pozorovať život na ulici, skúmať zovretie rúk, hnevlivé gesto, nehu v pohľade, neznesiteľnú pominuteľnosť každého okamihu. A zároveň byť neviditeľná, sama na otvorenom mori veľkomesta s kočíkom alebo pobehujúcim dieťaťom.

Skúmať iných a dávať si pozor, aby sa jej nedotkli, chrániť sa pred spomienkami na rany z detstva.

Sama v pridelenej izbe Vivian roztiahne záclony a zahľadí sa na tienistý dvor v zapadajúcom slnku, vyberie fotoaparát a hľadá správny uhol, v ktorom by zachytila vlastný odraz. Vďaka tomu si Vivian Maierová nachádza svoje miesto na svete: zviera fotoaparát a kradne okamihy, miesta a príbehy.

Francesca Diotallevi je talianska spisovateľka. Debutovala v roku 2013 klasickým románom Temné komnatyodohrávajúcim sa na konci 19. storočia, na ktorý nadviazala knihou o vzťahu Amedea Modiglianiho a Jeanne Hébuternovej.

 

Vivian

Názov v origináli: Dai tuoi occhi solamente
Autorka: Francesca Diotallevi
Preklad: Peter Bilý
Ilustrácia na obálke: Barbora Šajgalíková
Vydavateľstvo: Inaque
Edícia: Short
Rozmer: 135 x 207 mm
Počet strán: 184
Väzba: Hardcover
Cena: 13,99 EUR
Cena e-book: 9,99 EUR
Dátum vydania: 22. júl 2021
ISBN: 978-80-8207-119-4
ISBN e-book: 978-80-8207-120-0 
Kníhkupectvá: Martinus, Artforum, Panta Rhei, Gorila 

O knihe v médiách

„Francesca Diotallevi napísala román o živote jednej z veľkých „neviditeľných“ umelkýň 20. storočia: Vivian Maierovej, „opatrovateľke, ktorá s tichým nasadením zmenila históriu fotografie“. Vanity Fair

„Je natoľko nenápadná, že urobí tisíce fotografií bez toho, aby ich vytvorila. Vivian Maierová, ktorá zomrela v roku 2009 vo veku osemdesiattri rokov sama, bez peňazí a slávy, živí svoju legendu neviditeľnosťou.“ Repubblica

 

Ďalšie tituly