Život Vernona Subutexa 3

Virginie Despentes

ZÁVEREČNÝ DIEL EPICKEJ ROCKANDROLLOVEJ TRILÓGIE KULTOVEJ AUTORKY VIRGINIE DESPENTES

Kto je Vernon Subutex? Mestská legenda. Mŕtvy muž, ktorý nikdy nevstane z mŕtvych. Posledný svedok zaniknutého sveta. Muž poznajúci tajomstvo.

Všetko sa to začalo, keď svetoznámy Alex Bleach, spevák s búrlivým životom, zomrel na predávkovanie vo svojej vani. Obrovská rana pre fanúšikov, ale predovšetkým pre Vernona Subutexa, ktorý bol v osemdesiatych rokoch majiteľom najznámejšieho obchodu s platňami v Paríži a zdrvený krízou žil podporovaný svojím priateľom, popovou hviezdou.

Vernon už nie je schopný platiť nájom, ocitá sa na ulici a nemá nič okrem niekoľkých nahrávok Alexa Bleacha, po ktorých teraz všetci túžia.

Rozvíja sa okolo neho kaleidoskop postáv: prostí ľudia a mešťania, intelektuáli a grázli, transsexuáli a zahalené ženy, všetci predurčení ocitnúť sa v istom momente sami a dezorientovaní v novom storočí, ktoré mení hranice sveta. Ale predovšetkým je spolu s Vernonom – rezignovaným a zároveň rebelujúcim – skutočnou postavou románu Paríž: rovnako elegantný a hučiaci ako písanie Virginie Despentes.

V záverečnej časti sa Vernon dozvie, že Charles, jeho starý priateľ z čias, keď žil na parížskych uliciach, zomrel a odkázal mu polovicu výhry v lotérii. Krátko po Vernonovom návrate do tábora sa však jeho stúpenci začnú obracať jeden proti druhému a jeho šťastie vyvolá rozkol v kedysi harmonickej komunite. A zanedlho sa celý Paríž bude zmietať v následkoch teroristických útokov z rokov 2015 a 2016. 

„Virginie Despentes surovo odhaľuje realitu, ktorú dnes žijeme, a ponúka nám protijed. Je skutočná spisovateľka – slobodná, jedinečná, zžieravá.“ Nelly Kaprièlian

Život Vernona Subutexa 3
Názov v origináli: Vernon Subutex 3
Autorka: Virginie Despentes
Preklad:
Aňa Ostrihoňová
Vydavateľstvo:
Inaque
Edícia:
Apostrof
Rozmer: 
135 x 207 mm
Počet strán:
288
Väzba: 
Hardcover
Cena:
21,50 EUR
Dátum vydania:
3. máj 2023
ISBN:
978-80-8207-208-5

O autorke

VIRGINIE DESPENTES sa narodila v Nancy a dospievanie prežila na okraji spoločnosti. V roku 1993 vydala škandalózny román Baise-moi a v roku 2000 sa podieľala na jeho filmovej adaptácii. Tri z jej kníh boli sfilmované.

Trilógia Život Vernona Subutexa mala vo Francúzsku obrovský úspech, a to až do takej miery, že podľa nej Canal+ natočil televízny seriál s Romainom Durisom v hlavnej úlohe. Prvý diel získal mnoho ocenení a v roku 2018 sa stal finalistom Man Booker International Prize.

Profil autorky Virginie Despentes.

Ďalšie tituly