Talianka

Giuseppe Catozzella

Mária Oliveriová, známa aj ako Ciccilla, sa narodila v Casole v kalábrijskej Sile vo veľmi chudobnej rodine. Z ulíc dediny vystupuje do hôr, ktoré sú divoké, niekedy temné, ale aj veľkorysé. Cesty, chodníčky si vybrala už ako mladé dievča, keď sa jej staršia sestra Tereza vrátila k rodine a vzala jej posteľ a strechu nad hlavou.

A sú to cesty, po ktorých sa Mária vydáva bojovať po boku Pietra, zbojníka a rebela, a čoskoro sa stane prvou a jedinou ženou, ktorá povedie zbojnícku skupinu do boja.

Ciccilla trávi mladosť v lese, osvojuje si zákon slobody, číta prírodu, spoznáva hory, učí sa rozlišovať dobro od zla a nebojí sa bojovať, keď ide o city, aj keď ide o oveľa širší horizont nového ľudstva.

Všetko jej ukazuje, že zakaždým môže začať odznova, vybojovať si svoju budúcnosť ako žena, ako revolucionárka, ako Talianka z národa, ktorý ešte neexistuje, ale možno sa rodí spolu s ňou.

Giuseppe Catozzella rekonštruuje príbeh Márie Oliveriovej v živom románe, mieša dokumenty a legendy, vykresľuje rodinnú a historickú drámu a evokuje epickú veľkoleposť takmer neznámej občianskej vojny vedenej vo víre vášne, krvi a nádeje.

Talianka

Názov v origináli: ITALIANA
Autor: Giuseppe Catozzella
Preklad: Adriana Šulíková
Vydavateľstvo: Inaque
Edícia: Apostrof
Rozmer: 135 x 207 mm
Počet strán: 296
Väzba: Hardcover
Cena: 21,50 EUR
Cena e-book: 14,50 EUR
Dátum vydania: 10. máj 2023
ISBN: 978-80-8207-216-0
ISBN e-book: 978-80-8207-217-7

O autorovi

Giuseppe Catozzella je taliansky spisovateľ. Je autorom viacerých literárnych žánrov vrátane divadelných hier, poviedok a románov a píše pre talianske denníky Repubblica a Espresso. Za román Nehovor mi, že sa bojíš získal cenu Premio Strega Giovani 2014. Podľa románu Talianka sa nakrúca televízny seriál.

Ďalšie tituly