Veda, technológia a západná liberálna demokracia dramaticky ovplyvňujú kvalitu nášho života. V porovnaní s predchádzajúcimi generáciami máme nevídaný prístup k informáciám, väčšiu osobnú slobodu, vyššie materiálne pohodlie a viac vlastníctva.
A predsa, ešte pred šokom z pandémie covid-19 sa oveľa viac ľudí než kedykoľvek predtým sťažuje na depresiu, úzkosti a nespokojnosť. V lepších materiálnych podmienkach akoby bol život ťažší. Prečo je to tak? Police sa prehýbajú pod váhou motivačných kníh a internet je zaplavený radami vplyvných osobností a slávnych guru, no do akej miery možno od týchto zdrojov očakávať zmysluplné, praktické odpovede, relevantné pre skeptických ľudí žijúcich v modernej, technologicky vyspelej kultúre?
Psychoterapeuti už vyše sto rokov rozvíjajú a zdokonaľujú modely ľudskej mysle. Usilujú sa uľaviť od trápenia a ponúkajú pomoc ľuďom, ktorí si chcú lepšie usporiadať život. Hoci je klinický pôvod psychoterapie dôležitý, jej odkaz má oveľa širší význam. Ponúka originálne pohľady na veľké otázky, zvyčajne kladené fi lozofom a predstaviteľom viery: Kto som? Prečo som tu? Ako mám žiť?
Táto zaujímavá a dôležitá kniha vysvetľuje hlavný prínos významných osobností spájaných s praktickou psychoterapiou: od Freuda po Ellisa, od Junga po Lainga, od Adlera po Hayesa. Frank Tallis tvrdí, že ak sa na psychoterapiu pozrieme ako na kompaktnú intelektuálnu tradíciu, stáva sa ohromne cenným a málo preskúmaným zdrojom rozmýšľania o svete.