Možnosť ostrova

Michel Houellebecq

 Kto z vás si zaslúži život večný?

Celosvetový fenomén a najvýznamnejší francúzsky spisovateľ od čias Alberta Camusa v románe Možnosť ostrova predstavuje príbeh našej doby z pohľadu budúcnosti, v ktorej ľudstvo, ako ho poznáme, už neexistuje.

V románe Možnosť ostrova Michel Houellebecq opäť rieši problém ľudstva na hranici úpadku, krátko pred zánikom západnej civilizácie na Zemi a po ňom.

Daniel je úspešný komik, ktorý sa preslávil skečmi o predsudkoch svojho publika. Ale začiatkom 21. storočia začal neznášať smiech a ľudstvo vo všeobecnosti. Smrteľnú ranu mu zasadí oveľa mladšia milenka. Napriek tomu neprestal veriť na možnosť lásky.

 Vo svete budúcnosti po vojne, suchu a zemetraseniach, ktoré zničili planétu, žije Daniel24 – klonovaný neočlovek – v zabezpečenej rezidencii a jeho jediným spoločníkom je pes Fox. Kým zvyšky ľudského druhu vo svorkách blúdia po okolí, Daniel24 sa pokúša rozlúštiť príbeh svojho predchodcu a podobne ako on premýšľa o zmysle lásky, utrpenia a ľútosti.

Jeho nástupca Daniel25 sa s ďalším psím klonom rozhodne ísť hľadať vytúžený ostrov.

Prekvapivo trefný, filozoficky podmanivý a miestami veľmi zábavný román je obvinením, elégiou a zároveň oslavou všetkého, čo máme a môžeme stratiť.

Michel Houellebecq, francúzsky básnik, prozaik a esejista. Za román Mapa a územie dostal v roku 2010 Goncourtovu cenu. Vo  vydavateľstve Inaque vyšli aj jeho romány Elementárne častice, Platforma, Sérotonín a zbierka esejí Zostať nažive a iné texty.

Možnosť ostrova

Názov v origináli: La possibilité d’une île
Autor: Michel Houellebecq
Preklad: Kamila Laudová
Obraz na obálke: Patrícia Koyšová
Vydavateľstvo: Inaque
Edícia: Apostrof
Rozmer: 135 x 207 mm
Počet strán: 312
Väzba: Hardcover
Cena: 15,99 EUR
Dátum vydania: 13. apríl 2021
ISBN: 978-80-8207-086-9
Kníhkupectvá: Martinus, Artforum, Panta Rhei, Gorila

O knihe v médiách

„Jasný pohľad na našu pýchu, spokojnosť s presvedčením, že všetko sa len a len zlepšuje. Vždy stojí za to spýtať sa, či je to naozaj tak.“ Wall Street Journal

Ďalšie tituly