Vďačnosť

Oliver Sacks

Teraz stojím tvárou v tvár smrti, ale ešte som neskončil so životom.

V štvorici esejí, ktoré britský neurológ Oliver Sacks napísal dva roky pred svojou smrťou sa venuje témam starnutia, pominuteľnosti a zázraku, ktorým je ľudský život.

Poeticky sa vracia do detstva, obzerá sa za životom a takmer storočím, ktoré prežil, vďačný za život, priateľstvá, sklamania aj úspechy.

Oliver Sacks sa narodil v roku 1933 v Londýne a študoval na Queen’s College v Oxforde. Medicínske vzdelanie ukončil v nemocnici Mount Zion v San Franciscu a na Kalifornskej univerzite v Los Angeles a presťahoval sa do New Yorku, kde čoskoro stretol pacientov, o ktorých napísal knihu Čas prebúdzania.

Doktor Sacks viac ako päťdesiat rokov pracoval ako neurológ a napísal množstvo kníh, napríklad Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom, Antropologička na Marse či Halucinácie o zvláštnych neurologických poruchách a ochoreniach svojich pacientov. Denník New York Times ho označil za „básnika medicíny“ a počas svojho života dostal množstvo cien a uznaní napríklad od Guggenheimovej nadácie, Národnej nadácie pre vedu, Americkej akadémie pre umenie a literatúru a Kráľovskej lekárskej fakulty. Krátko pred jeho smrťou v auguste 2015 vyšli jeho memoáre On the Move.

Vďačnosť

Druhé vydanie
Názov v origináli: Gratitude
Autor: Oliver Sacks
Preklad: Aňa Ostrihoňová
Vydavateľstvo: Inaque
Edícia: La Pomme
Rozmer: 110 x 160 mm
Počet strán: 64
Väzba: Hardcover
Cena: 7,99 EUR
Dátum vydania: 30. marec 2021
ISBN: 978-80-8207-118-7
Kníhkupectvá: Martinus, Artforum, Panta Rhei, Gorila

Vydanie z roku 2016: 

O autorovi

Oliver Sacks (1933 – 2015). Vyštudoval medicínu v Oxforde a pracoval ako stážista v nemocniciach v Spojených štátoch. Od roku 1965 žil v New Yorku, kde prednášal na neurológiu na NYU School of Medicine a pracoval ako neurológ v charitatívnom domove dôchodcov.

Vo vydavateľstve Inaque vyšli jeho knihy Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom, Antropologička na Marse, Halucinácie, Zrak mysle, Všetko na svojom mieste.

Ďalšie tituly