Už nikdy neuvidím svet

Ahmet Altan

„Prischol mi osud, ktorý som zaznamenal vo svojom románe. Som zadržaný rovnako Už nikdy neuvidím svet ako hlavná postava, ktorú som pred rokmi stvárnil. Rovnako ako môj hrdina čakám na rozsudok, ktorý rozhodne o mojej budúcnosti. Netuším, čo príde, a zrejme o tom už bolo rozhodnuté rovnako ako v jeho prípade. Zažívam patetické muky z bezbrehej bezmocnosti, presne tak isto ako on.

Svoju budúcnosť som sťa prekliata veštica predvídal už pred rokmi, avšak nevediac, že je moja.“

Turecký spisovateľ a novinár Ahmet Altan, väznený v cele dlhej štyri metre pre absurdné, kafkovské obvinenie, je jedným z mnohých spisovateľov, ktorých odsúdil represívny režim Recepa Tayyipa Erdoğana.

Altan vo svojich pozoruhodných memoároch, napísaných vo väzenskej cele, uvažuje o svojom odsúdení, o životnom priestore zredukovanom na nádvorie obohnané mrežami, o nádeji a úteche, aké myseľ spisovateľa dokáže poskytnúť dokonca i na tých najtemnejších miestach.


Ahmet Altan (1950) je jedným z najvýznamnejších súčasných tureckých spisovateľov. V septembri 2016 ho zatkli pre novinársku činnosť. Je zástancom kurdskej a arménskej menšiny, centrálnou postavou v tureckom kultúrnom milieu a zároveň autorom piatich úspešných románov. Je držiteľom ceny Grand Prix vydavateľstva Akademi, prestížnej Ceny za slobodu a budúcnosť médií udeľovanej mediálnou nadáciou Lipskej sporiteľne a medzinárodnej ceny Hranta Dinka. Vo februári 2018 ho turecký štát odsúdil na doživotie.

Už nikdy neuvidím svet

Názov anglického prekladu: I Will Never See the World Again
Autor: Ahmet Altan
Preklad: Ladislav Bodík
Fotografia na obálke: Ester Šabíková
Vydavateľstvo: Inaque
Edícia: La Pomme
Rozmer: 134 x 207 mm
Počet strán: 136
Väzba: Hardcover
Cena: 13,99 EUR
Cena e-book: 7,90 EUR
Dátum vydania: 16. marec 2021
ISBN: 978-80-8207-071-5
ISBN e-book: 978-80-8207-072-2
Kníhkupectvá: Martinus, Artforum, Panta Rhei, Gorila

O knihe v médiách

„Hlboko dojemné memoáre, z ktorých prýšti číra radosť z písania. Ahmet Altan si zaslúži všetok náš obdiv za silu, ktorú dokázal, keď sa s nami podelil o svoj príbeh.“ Jon McGregor

„Memoáre Ahmeta Altana sú správou vo fľaši, perlou vo fľaši, prepašovanou k nám z erdoğanovských temných vôd. Už nikdy neuvidím svet je znepokojujúcim, srdcervúcim svedectvom o autorovej úprimnosti a neochvejnosti, ľúbostným listom, správou očitého svedka z pekla udavačstva a masového zatýkania, ktorým sa Turecko stalo… Prečítajte si ich – utvrdíte sa v tom, prečo vôbec čítať, prečo sa vôbec ktosi zapodieva písaním.“ A. L. Kennedy

Ďalšie tituly