Udalosť / Mladý muž

Annie Ernaux

V roku 1963 si dvadsaťtriročná a slobodná Annie Ernaux uvedomí, že je tehotná. Zaplavuje ju hanba: chápe, že jej tehotenstvo poznačí ju a jej rodinu ako spoločenské zlyhanie, a vie, že si to dieťa nemôže nechať.

Udalosť je príbeh, napísaný o štyridsať rokov neskôr, o traume, ktorú autorka nikdy neprekonala. Vo Francúzsku, kde boli interrupcie nezákonné, sa márne pokúšala vyvolať spontánny potrat. V strachu a zúfalstve nakoniec vyhľadala lekára a skončila na pohotovosti v nemocnici, kde takmer zomrela.

Podľa knihy Audrey Diwan natočila rovnomenný film, ktorý získal Zlatého leva na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach.

V novele Mladý muž Annie Ernaux na niekoľkých stranách v prvej osobe rozpráva o vzťahu s mužom mladším o tridsať rokov. Táto skúsenosť ju na niekoľko mesiacov zmenila a vrátila ku „škandalóznemu dievčaťu“ jej mladosti.

Tento text je kľúčom k čítaniu diela Annie Ernaux – k jej vzťahu k času a písaniu.

Udalosť / Mladý muž

Názov v origináli: L’événement / Le jeune homme
Autorka: Annie Ernaux
Preklad: Mária Michalková
Vydavateľstvo: Inaque
Edícia: Pandora
Rozmer: 135 x 207 mm
Počet strán: 120
Väzba: Hardcover
Cena: 14,99 EUR
Cena e-book: 10,99 EUR
Dátum vydania: 30. október 2023
ISBN: 978-80-8207-239-9
ISBN e-book: 978-80-8207-240-5 

O autorke

Annie Ernaux (1940) vyrástla v Normandii, po štúdiu na univerzite v Rouene učila na strednej škole a ako profesorka v centre pre korešpondenčné vzdelávanie. Jej knihy sa vo Francúzsku stali klasikou v žánri autofikcie. Okrem Nobelovej ceny si získala aj veľkú čitateľskú obľubu.

Ďalšie tituly