Prvá pravda

Simona Vinci

Tento vizionársky a zdrvujúci román sa zrodil z príbehu, ktorý sa skutočne stal.

Keď sa Angela rozhodne ísť na prekliaty ostrov, na ostrov-láger, ešte netuší, že tajomstvo pochované medzi sivými obrovskými budovami je horšie, než si dokáže predstaviť. A že je napokon na nej, aby toto tajomstvo vyhrabala a čelila mu. Nech to stojí, čo to stojí, pre dobro všetkých.

Angela nerátala s tým, že na Lerose zažije dobrodružstvo svojho života.

V roku 1992 sa Angela, mladá talianska bádateľka, vylodí na ostrove Leros. Spolu s ďalšími dobrovoľníkmi z každého kúta Európy, lekármi a zdravotníckmi na ostrove sa stará o desivé prípady, ktoré pred pár rokmi odhalila svetu britská tlač ako „hanebné tajomstvo Európy“: ostrov-blázinec, kde svojho času diktátorský režim deportoval politických oponentov z celého Grécka a nútil ich spolunažívať s duševne chorými. Tí z nich, čo medzičasom neumreli, sú ešte stále tam, premenení na ľudské trosky. Angelu na ostrove privítajú znepokojivé, nepochopiteľné stopy. Kto je Basil, mních, a prečo je presvedčený, že vysoko v horách pochoval „to, čo ostalo z Boha“? A kto v skutočnosti je tajomná, tvrdohlavá Lina, dobrovoľníčka, ktorá akoby mala k ostrovu vzťah odjakživa?

Každé tajomstvo nájde svoju odpoveď v pokladnici príbehov týchto zabudnutých, porazených ľudí, vylúčených z dejín, „v archíve duší“, v ktorom práve čítaním ožijú príbehy tragickej a neúprosnej krásy, básnika Stefanosa, dievčaťa Teresy a chlapca s kameňom v ústach.


Simona Vinci vstúpila do literatúry veľmi rázne s románom O deťoch sa nič nevie, ktorý sa hneď stal literárnou senzáciou. Je autorkou ďalších románov, zbierok poviedok a kníh pre deti. Pracuje pre rádio aj televíziu, prekladá z angličtiny a angažuje sa aj politicky.

Prvá pravda

Titul v origináli: La prima verita
Autorka: Simona Vinci
Preklad: Ivana Dobrakovová
Fotografia na obálke: Anka Zhuravleva
Vydavateľstvo: Inaque
Edícia: Pandora
Rozmer: 135 x 207 mm
Počet strán: 304
Väzba: Hardcover
Cena: 14,99 EUR
Dátum vydania: 10. august 2019
ISBN: 978-80-8207-026-5
Kníhkupectvá: Martinus, Artforum, Panta Rhei

Ďalšie tituly