Nie si ako iné matky

Angelika Schrobsdorff

Život z tisícov kúskov skladačky.

„Bola taká komplikovaná ako skladačka zložená z tisícov kúskov – a ja som tieto kúsky musela nájsť a pospájať ich dokopy,“ píše o svojej matke Angelika Schrobsdorff.

Kúskami skladačky sú pre ňu listy, fotoalbumy, spomienky priateľov a neskôr ich spoločne prežitý život. Všetko sa začalo celkom harmonicky v zámožnom židovskom dome berlínskeho obchodníka na začiatku 20. storočia. Else Kirschner je šarmantná mladá žena s tmavými kučerami a žiarivými očami, dojímavo milovaná rodičmi a milujúca život, ktorý jej doprial roky blahobytu, naplnené divadlami, koncertami, prázdninami v letnom dome pri jazere a veľkými vášňami.

Všetkému však urobili rázny koniec nacisti. Else, medzitým vydatá za pruského junkera Ericha Schrobsdorffa, uteká s obomi dcérami do Bulharska.

Vo svojom autobiografickom románe Angelika Schrobsdorff  rozpráva o živote svojej židovskej matky, nekonvenčnej ženy, v Berlíne v období Weimarskej republiky, Tretej ríše a povojnového Nemecka. Podáva zaujímavý, takmer archeologický a pritom veľmi osobný pohľad na dejiny dvadsiateho storočia.

Nie si ako iné matky

Podtitul: Príbeh vášnivej ženy
Autorka: Angelika Schrobsdorff
Názov v origináli: Du bist nicht so wie andre Mütter. Die Geschichte einer leidenschaftlichen Frau
Preklad: Paulína Šedíková-Čuhová
Vydavateľstvo: Inaque
Edícia: Pandora
Rozmer: 135 x 207 mm
Počet strán: 456
Väzba: Hardcover
Cena: 16,99 EUR
Cena e-book: 10,90 EUR
Dátum vydania: 21. august 2019
ISBN: 978-80-8207-032-6
ISBN e-book: 978-80-8207-033-3
Kníhkupectvá: Martinus, Artforum, Panta Rhei

O autorke

Angelika Schrobsdorff (1927 – 2016) bola nemecká spisovateľka, ktorá spolu s matkou a sestrou ušla v roku 1938 z Berlína do Bulharska, kde žila v exile do roku 1947, odkiaľ sa na krátky čas vrátila do Nemecka. Neskôr sa vysťahovala do Izraela, kde sa vydala za známeho francúzskeho režiséra Claudea Lanzmanna, s ktorým odišla do Francúzska. Do Nemecka sa vrátila až v roku 2006.

Ďalšie tituly