Nedostatok svetla

Nino Haratischwili

Po získaní dlhoočakávanej nezávislosti od chradnúceho obra sa mladý gruzínsky štát prepadne do chaosu.

Medzi vlhkými múrmi a začarovanými drevenými balkónmi starého mesta Tbilisi sa na konci osemdesiatych rokov stretávajú štyri dievčatá: po slobode túžiaca Dina, inteligentná outsiderka Ira, romantická Nene, neter najmocnejšieho zločinca v meste, a vnímavá Keto.

Prvá veľká láska, ktorej je dovolené rozkvitnúť len v tajnosti, narastajúce násilie v uliciach, výpadky elektriny, heroín a rozpoltenosť mladej demokracie v občianskej vojne – ich priateľstvo vzdoruje všetkému, až kým ich neodpustiteľná zrada a tragická smrť definitívne nerozdelia.

Stretajú sa až v roku 2019 v Bruseli pri príležitosti veľkej výstavy fotografií ich priateľky. Fotografie ukazujú jej príbeh, ktorý je zároveň príbehom jej krajiny, intímnu retrospektívu, ktorá ich núti zdvihnúť oponu nad minulosťou.

Nino Haratischwili sa narodila v roku 1983 v Tbilisi. Je oceňovaná dramatička, spisovateľka a režisérka. Román Môj nežný blíženec získal cenu Hotlist nezávislých vydavateľstiev. Za svoj rozsiahly román Ôsmy život (pre Brilku), ktorý vychádza v slovenčine v roku 2024, získala okrem iného literárnu cenu Kulturkreis der deutschen Wirtschaft a Cenu Anny Seghersovej.

Nedostatok svetla

Názov v origináli: Das mangelnde Licht
Autorka: Nino Haratischwili
Preklad: Paulína Šedíková Čuhová
Vydavateľstvo: Inaque
Edícia: Pandora
Rozmer: 135 x 207 mm
Počet strán: 624
Väzba: Hardcover
Cena: 29,99 EUR
Cena e-book: 16,99 EUR
Dátum vydania: 11. október 2023
ISBN: 978-80-8207-237-5
ISBN e-book: 978-80-8207-238-2 

O knihe v médiách

„Nino Haratischwili vie rozprávať príbehy. Možno je gruzínsko-nemecká spisovateľka dokonca jedinou mladou nemeckou autorkou, ktorá vážne ‚ovláda‘ rozprávanie príbehov v klasickom zmysle slova. Vie, ako prepliesť jednotlivé osudy a históriu, ako oživiť epochu, jej ducha, náladu. Vie, ako vytvoriť kontrolované literárne opojenie.“ Hannah Lühmann, Welt

Ďalšie tituly