Madam Život

Ahmet Altan

Úžasný príbeh citového vzplanutia medzi mladým mužom a zrelou ženou, ktorá mu ukáže iný pohľad na zmysel života. Kniha, v ktorej kľúčovú úlohu zohráva rozprávačova prvá láska – literatúra. Pretože v meste, kde vládne strach, ho môže zachrániť len predstavivosť.

Mladý rozprávač Fazil študuje ďaleko od domova. Po otcovej smrti dostal štipendium a prenajíma si izbu v skromnej ubytovni, ktorou prechádzajú nezabudnuteľné postavy v snahe prekĺznuť trhlinami v hrôze doliehajúcej na mesto.

Fazil pracuje ako komparzista v televíznej šou a práve tu stretne zmyselnú ženu, ktorá ho očarí. Jej meno Hayat v turečtine znamená život a práve vďaka nej objaví jeho rôznorodosť. Láska a jej odtiene sa stávajú metaforami túžby po slobode v uzamknutej krajine.

Vo Francúzsku román dostal Prix Fémina 2021.

Madam Život

Názov v origináli: Hayat Hanim (Lady Life)
Autor: Ahmet Altan
Preklad: Ladislav Bodík
Edícia: Apostrof
Rozmer: 135 x 207 mm
Počet strán: 200
Väzba: Hardcover
Cena: 14,99 EUR
Cena e-book: 10,90 EUR
Dátum vydania: 30. november 2021
ISBN: 978-80-8207-137-8
ISBN e-book: 978-80-8207-138-5
Kníhkupectvá: Martinus, Artforum, Panta Rhei, Gorila

O autorovi

Ahmet Altan je jedným z najvýznamnejších súčasných tureckých spisovateľov. V septembri 2016 ho zatkli pre novinársku činnosť. Je zástancom kurdskej a arménskej menšiny, centrálnou postavou v tureckom kultúrnom milieu a zároveň autorom piatich úspešných románov. Je držiteľom ceny Grand Prix vydavateľstva Akademi, prestížnej Ceny za slobodu a budúcnosť médií udeľovanej mediálnou nadáciou Lipskej sporiteľne a medzinárodnej ceny Hranta Dinka. Vo februári 2018 ho turecký štát odsúdil na doživotie. Vo väzení, z ktorého ho prepustili v apríli 2021, napísal memoáre Už nikdy neuvidím svet a román Madam Život.

Ďalšie tituly