Elementárne častice

Michel Houellebecq

Nevlastní bratia Michel a Bruno majú spoločnú matku, ale inak nič viac. Michel je výskumník, idealista, prísny zástanca determinizmu, ktorý je neschopný milovať, nahrádza život prácou, jedlom z Monoprix a sedatívami. Bruno je voľnomyšlienkar, hoci viac v teoretickej ako v praktickej rovine, a len zúfalo sa snaží dopracovať k sexuálnym pôžitkom.

Obaja sú typickými príslušníkmi atomizovanej spoločnosti, v ktorej náboženstvo ustúpilo plytkej ezoterike a filozofiám New Age a lásku nahradilo prázdne sexuálne splynutie.

Román Elementárne častice je príbehom dvoch bratov, ale jeho skutočnou témou je rozklad súčasnej spoločnosti, jej predstáv o sebe samej, domnienok, jej politickej nekorektnosti a prejavov vo všetkom od antropológie po listy čitateliek v dievčenských časopisoch. Rozklad moderných životov a lásky.

Román Michela Houellebecqa je raz vtipný, ostrý, inokedy didaktický, dojemný a naturalistický.

Michel Houellebecq, francúzsky básnik, prozaik a esejista. Za román Mapa a územie dostal v roku 2010 Goncourtovu cenu. V slovenčine vyšli aj jeho romány SérotonínPlatforma a zbierka esejí Zostať nažive a iné texty.

Elementárne častice

Preklad: Aňa Ostrihoňová
Edícia: Apostrof
Počet strán: 248
Cena: 13,99 EUR
Kníhkupectvá: Martinus, Artforum, Panta Rhei, Gorila
ISBN: 978-80-89737-72-7

O knihe v médiách

Na obálkach edície Apostrof sa objavujú diela súčasných slovenských výtvarníkov. Na obálke románu Elementárne častice je obraz Two Species – Dva živočíšne druhy od Patrície Koyšovej.

Ďalšie tituly