Dni opustenia

Elena Ferrante

Olga mala kedysi literárne ambície, ale vymenila ich za manželstvo a materstvo. Presťahovala sa do Turína, kde žije s manželom Mariom, dvomi deťmi a psom. Keď ju Mario po pätnástich rokoch spoločného života opustí, je úplne zmätená. Hoci sama seba presviedča, že všetko zvládne, že nie je „úbohá opustená žena“, o ktorej toľko počula počas svojho neapolského detstva, nevie sa odnaučiť ľúbiť svojho manžela.

Rutinné povinnosti jej prerastajú cez hlavu, zanedbáva sa, opúšťa sa. Po mesiacoch sebaľútosti, hnevu, pochybností, zúrivosti, zúfalstva a takmer šialenstva začína vnímať svet a aj svoje manželstvo jasnejšie.

Román Dni opustenia šokuje a zároveň fascinuje svojou surovou úprimnosťou, opisom zostupu do prázdnoty, ktorá Olge zostala po ilúzii manželstva a seba samej. Keď sa ocitne doslova uväznená medzi štyrmi stenami bytu, je nútená konfrontovať sa so svojimi démonmi, stratou vlastnej identity a sveta, aký poznala, ako aj s možnosťou, že život už nikdy nebude ako predtým.

Elena Ferranteje autorkou Neapolskej ságy, ktorú tvorí štvorica románov Geniálna priateľka, Príbeh nového priezviska,Tí, čo odchádzajú – tí, čo zostávajúa Príbeh stratenej dcéry.

Podľa románu Zraňujúca láska nakrútil Mario Martone rovnomenný film a jej nasledujúci román Dni opusteniasfilmoval Roberto Faenza. V zbierke listov, rozhovorov a krátkych textov s názvom Frantumaglia približuje svoje spisovateľské skúsenosti. Kniha pre deti Pláž v noci tematicky dopĺňa román Temná dcéra.

Dni opustenia

Názov v origináli: I Giorni dell‘abbandono
Autorka: Elena Ferrante
Preklad: Peter Bilý
Edícia: Pandora
Rozmer: 134 x 207 mm
Počet strán: 232
Kníhkupectvá: Martinus, Artforum, Panta Rhei, Pre školy
Dátum vydania: 20. september 2018
ISBN: 978-80-8207-009-8
ISBN e-book: 978-80-8207-010-4

O knihe v médiách

„Jedna z najväčších súčasných talianskych spisovateliek.“ – Corriere della Sera

„Ferrante dokonale pitve osobný mikrokozmos a s úžasnou jasnozrivosťou a precíznosťou nám odhaľuje zákutia ženskej mysle, utrpenie z opustenia a hrozivé hučanie plynúceho času.“ – Mundo

„Ferrante nám darovala zarážajúco nádherný, výnimočný a odvážny román.“ –Manifesto

„Zarážajúco úprimné.“ –New York Times

„Elena Ferrante je najlepšou rozhnevanou autorkou na svete.“ –John Waters
„Ferrante zatieňuje väčšinu súčasnej literatúry. Je úžasná.“ – Richard Flanagan

Ďalšie tituly