Sofia vždy chodí v čiernom

Paolo Cognetti

Pre Sofiu, „dievča s problémami“, je život bojom už od narodenia. Bojuje proti svojej rodine, blízkym, celému svetu. Nervózna, excentrická Sofia chodí vždy v čiernom a čierna je často aj jej nálada. Napriek tomu však fascinuje všetkých, ktorí sa s ňou majú možnosť stretnúť: sestrička sklonená nad jej postieľkou, kamarát z detstva, s ktorým sa hrá na pirátov, teta Marta žijúca v parížskom exile, rodičia uväznení v každodennosti.

Sofia vždy chodí v čiernom je originálnym románom-mozaikou, ktorý v desiatich samostatných, ale vzájomne prepojených poviedkach

odhaľuje príbeh Sofiinho detstva a dospievania. Román o hľadaní vlastnej životnej cesty strohým štýlom a atmosférou pripomína poviedky Raymonda Carvera či J. D. Salingera.

Paolo Cognetti je taliansky spisovateľ a filmár. Debutoval zbierkou poviedok Manuál pre úspešné dievčatá (2004), po ktorej nasledovali Niečo malé, čo každú chvíľu vybuchne (2007) a Sofia vždy chodí v čiernom (2012), ktorý bol nominovaný na najprestížnejšiu taliansku literárnu cenu Premio Strega. Tú nakoniec získal za román Osem hôrv roku 2017.

Žil v New Yorku, kde nakrúcal dokumentárne filmy, každoročne sa na niekoľko mesiacov z civilizácie utiahne vysoko do Álp a v súčasnosti pripravuje svoju ďalšiu knihu v Himalájach.

Sofia vždy chodí v čiernom

Názov v origináli: Sofia si veste sempre di nero
Preklad: Peter Bilý
Edícia: Apostrof
Počet strán: 160
Cena: 12,99 EUR
Kníhkupectvá: Martinus, Artforum, Panta Rhei
ISBN: 978-80-89737-81-9

O knihe v médiách

Na obálkach edície Apostrof sa objavujú diela súčasných slovenských výtvarníkov. Na obálke románu Sofia vždy chodí v čiernom je obraz od Jany Farmanovej.

Ďalšie tituly