Prebuď sa, Siréna

Nina MacLaughlin

Hlasy žien z Ovídiových Premien sa dožadujú vypočutia, búria sa proti moci mýtov a rozprávajú svoje príbehy tak, ako ich doteraz nikto nepovedal.

Ja som domovom tohto príbehu. Po tisíckach rokov, počas ktorých tento príbeh rozprávali iní ľudia, po všetkých tých rôznych mostoch, po nesprávnych slovách, ktoré význam a pravdu zaviedli na scestie, ho vyrozprávam sama.

Mýty, ktoré vo svojich slávnych Premenách prerozprával Ovídius, obývajú rôzne ženské bytosti: zvodkyne a obludy, nymfy a polobohyne.

Čo však počujeme, keď príbeh o žene utekajúcej pred mužom vyrozpráva tá, ktorá túžila len uniknúť znásilneniu? Alebo keď milovaný chladne opätuje pohľad zvádzajúcej? Keď sa o obludných metamorfózach dozvieme od tých, ktoré sa premenili? Prebuď sa, Siréna je novým pohľadom na mýty, tónom moderným aj starobylým znovu otvára príbehy o láske, strate, znásilnení, pomste a premene. Obnažuje násilie, ktoré je podhubím a stále zvučiacou strunou Ovídiových stránok, príbehov, ktoré pomohli vybudovať a posilňovať skreslený pohľad na ženy v celých stáročiach výtvarného umenia a literatúry.

Nina MacLaughlin zapája reč hrdinskej epiky aj rockovej hudby, bežných ľudí aj ľudových piesní, príbehov šepotaných pri ohni aj terapeutických sedení a tak odhaľuje pravdy, ktoré sa strácajú, keď príbehy žien rozprávajú a prekladajú muži. Obľúbeným, ale zároveň ošúchaným mýtom vdychuje nový život.

Nina MacLaughlin je autorka memoárov Hammer Head: The Making of a Carpenter. Bývalá redaktorka časopisu Boston Phoenix je dnes stĺpčekárkou v Boston Globe a píše aj pre periodiká ako Paris Review Daily, Believer, Bookslut. Žije v meste Cambridge v americkom štáte Massachusetts.

Prebuď sa Siréna

Podtitul: Prespievaný Ovídius
Názov v origináli: Wake Siren! Ovid Resung
Autorka: Nina MacLaughlin
Preklad: Marína Gálisová
Ilustrácia na obálke: Barbora Šajgalíková
Vydavateľstvo: Inaque
Edícia: Pandora
Rozmer: 135 x 207 mm
Počet strán: 264
Väzba: Hardcover
Cena: 15,99 EUR
Cena e-book: 10,90 EUR
Dátum vydania: 14. september 2021
ISBN: 978-80-8207-125-5
ISBN e-book: 978-80-8207-126-2
Kníhkupectvá: Martinus, Artforum, Panta Rhei, Gorila 

O knihe v médiách

„Prebuď sa, Siréna je Premenám veľmi blízka, na druhej strane ich úplne premieňa – a to je skutočný autorský výkon… MacLaughlinovej slová sú návykovo kreatívne, sú kvalitou vylovenou z náročného zdroja. Jej príbehy o znásilnení sú komplikované a viacrozmerné, vyhýbajú sa plytkosti, aká sa často spája s námetmi, ktoré sa nám zdajú známe… Prebuď sa, Siréna je pôsobivá autorská odpoveď na otázku našej doby: Ako máme naložiť s mýtmi, ktorých počiatkom je znásilnenie?“ Sophie Haigney, The Nation

„Nina MacLaughlin vytvorila neskutočne ambiciózne dielo. Vyzvala Ovídiove ženské postavy – dcéru, matku, sestru, manželku, vdovu, kráľovnú, nymfu, bakchantku, obludu, ba ešte aj slepého veštca Teiresia –, aby sa prostredníctvom nej rozospievali. Vďaka tomu sme sa dozvedeli, aké to je, keď vás prenasleduje obor Polyfemos, keď vás znásilní Neptún, keď je dieťaťom vo vašej maternici Herkules, keď sa premeníte na trstinu, na kravu, na prameň, na pavúka, na súhvezdie. Prebuď sa, Siréna je ohromujúce dielo, ktoré neprerušene zvučí odvážnym aj lyrickým jazykom, bez okolkov, a predsa ostáva jemne zmyselné i plné prirodzenej krásy.“ Mary Norris, autorka knihy Greek to Me

 

„Provokatívne interpretácie veľmi starých príbehov, v ktorých sa autorka zameriava na ženské postavy, mnohé už dnešnému publiku málo známe… MacLaughlin o nich rozpráva sviežo a pútavo, pretože protagonistkám ponecháva ich vlastné hlasy. Sú to interpretácie živé, životne dôležité, plné hnevu.“ Recenzia z portálu Kirkus

Ďalšie tituly