Platforma

Michel Houellebecq

Michel pracuje ako úradník na ministerstve kultúry. Keď mu zavraždia otca, zoberie si dovolenku a odíde do Thajska. Účastníci zájazdu ho rozčuľujú svojou priemernosťou a pokrytectvom a jeho pozornosť upúta jedine zvláštna Valérie. Michel je však príliš plachý na to, aby s ňou nadviazal nejaký vzťah, a tak si radšej užíva nekomplikované pôžitky thajských masážnych salónov.

Po návrate do Paríža sa Michel odváži Valérie ozvať a začnú si vášnivý románik s občasnými sadomasochistickými úletmi vo swingových kluboch. Michel dá v práci výpoveď a snaží sa Valérie a jej šéfovi pomôcť postaviť na nohy ich upadajúcu cestovnú agentúru. K poznávacím zájazdom pridajú sexturistické okruhy. Keď ich projekt začne prinášať ovocie, vyberú sa všetci traja späť do Thajska, kde Michel zistí, že sex nie je tou najväčšou ani najnebezpečnejšou z ľudských vášní…

 
Michel Houellebecq pokračuje v sociologickom pozorovaní západnej spoločnosti, ktoré začal v románe Elementárne častice. V románe Platforma sa presúvame na začiatok nového milénia a jeho rozprávač nie je o nič menej cynický, o nič menej ľudský.

Jeden z najkontroverznejších francúzskych románov zo začiatku tohto storočia.

Michel Houellebecq, francúzsky básnik, prozaik a esejista. Za román Mapa a územie dostal v roku 2010 Goncourtovu cenu. V slovenčine vyšli aj jeho romány SérotonínElementárne častice a zbierka esejí Zostať nažive a iné texty.

Platforma

Autor: Michel Houellebecq
Preklad: Aňa Ostrihoňová
Edícia: Apostrof
Počet strán: 248
Väzba: Hardcover
Cena: 13,99 EUR
ISBN: 978-80-8207-008-1

 

O knihe v médiách

Na obálkach edície Apostrof sa objavujú diela súčasných slovenských výtvarníkov. Na obálke románu Platforma je obraz Excerpt from the Poem od Patrície Koyšovej.

Ďalšie tituly