Migréna

Oliver Sacks

Mnohé prejavy migrény sa môžu u jednotlivých ľudí výrazne líšiť, dokonca aj u toho istého jednotlivca v rôznych obdobiach. Medzi najpresvedčivejšie a najmätúcejšie z týchto príznakov patria zvláštne zrakové halucinácie a skreslenie priestoru, času a obrazu tela, ktoré sa u migrenikov niekedy vyskytujú.

Zobrazenia týchto zvláštnych stavov sa dostali do mnohých umeleckých diel, od nebeských vízií Hildegardy von Bingen až po Alicu v krajine zázrakov. Doktor Oliver Sacks tvrdí, že migrénu nemožno chápať len ako chorobu, ale treba ju vnímať ako komplexný stav, ktorý zohráva v živote každého jednotlivca jedinečnú úlohu.

„Som si istý, že každý laik, ktorý sa zaujíma o vzťah medzi telom a mysľou, nájde v tejto knihe rovnako fascinujúce poznatky ako ja.“ W. H. Auden, New York Review of Books

„Sokrates by v Platónovi nepredpísal Charmidovi na bolesť hlavy žiadny liek, kým by neuľavil svojej neposlušnej mysli; telo a dušu treba liečiť spoločne, tak ako hlavu a oči.“ Robert Burton 

 

 

 

Migréna

Názov v origináli: Migraine
Autor: Oliver Sacks
Preklad: Tomáš Mrva
Vydavateľstvo: Inaque
Rozmer: 140 x 207 mm
Počet strán: 376
Väzba: Hardcover
Cena: 22,99 EUR
Dátum vydania: 6. september 2022
ISBN: 978-80-8207-175-0
Kníhkupectvá:Artforum, Panta Rhei, Gorila, Martinus

O autorovi

Oliver Sacks (1933 – 2015). Vyštudoval medicínu v Oxforde a pracoval ako stážista v nemocniciach v Spojených štátoch. Od roku 1965 žil v New Yorku, kde prednášal na katedre neurológie lekárskej fakulty NYU a pracoval ako neurológ v charitatívnom domove dôchodcov. V slovenčine vyšli jeho knihy Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom, Antropologička na Marse, Halucinácie, Zrak mysle, Všetko na svojom mieste a zbierka esejí Vďačnosť. Pripravuje sa kniha Rieka vedomia.

Ďalšie tituly