Dezorientálka

Négar Djavadi

Kimiâ Sadrová ako desaťročná spolu s matkou a sestrami utiekla z Iránu za otcom do Francúzska.

V momente, keď ju stretávame, sa vrhá do budúcnosti, ale zároveň na ňu doliehajú spomienky a príbehy predkov, ktoré k nej prichádzajú v nezastaviteľných vlnách. V čakárni parížskej kliniky zameranej na liečbu neplodnosti sa k nej vracajú generácie vášnivých Sadrovcov vrátane jej impozantného pradedka Montazemolmolka s jeho háremom päťdesiatich dvoch manželiek a jej rodičov Dáriusa a Sáry, neoblomných odporcov každého režimu.

Kimiâ je milovníčka punku, výnimočná rozprávačka, Šahrazád našich čias, no predovšetkým moderná žena, ktorá rozpráva príbeh o rodinných tradíciách a vlastnej „dezorientácie“.

Négar Djavadi sa narodila v Iráne v roku 1969 v rodine intelektuálov. Ako jedenásťročná nelegálne prišla do Francúzska. Po absolvovaní bruselskej filmovej školy INSAS pracovala niekoľko rokov za kamerou a potom sa začala venovať písaniu scenárov. Za román Dezorientálka dostala viacero ocenení.

Dezorientálka

Názov v origináli: Désorientale
Autorka: Négar Djavadi
Preklad: Aňa Ostrihoňová
Vydavateľstvo: Inaque
Edícia: Pandora
Rozmer: 135 x 207 mm
Počet strán: 288
Väzba: Hardcover
Cena: 16,99 EUR
Cena e-book: 11,90 EUR
Dátum vydania: 10. máj 2022
ISBN: 978-80-8207-161-3
ISBN e-book: 978-80-8207-162-0 

Kníhkupectvá: Artforum, Panta Rhei

O knihe v médiách

„Hoci sa spočiatku zdá, že Dezorientálka sa zameriava na Kimiinho otca a jeho prodemokratický aktivizmus – najprv proti šachovi a neskôr proti ajatolláhovi Chomejnímu –, v skutočnosti ide o Kimiin príbeh dezorientácie – národnej, rodinnej a sexuálnej – a opätovného nájdenia seba samej.“ Globe and Mail

Tour de force rozprávania… Autorka zručne prepletá dejiny Iránu v dvadsiatom storočí s očarujúcou kronikou svojich predkov… Dokonale spája historické fakty so súčasnými témami.“ Library Journal

Ďalšie tituly