siete

Jeseň s Inaque

Na jeseň sme pripravili vydanie románov autoriek a autorov, ktorých už máte možnosť poznať. V septembri a októbri vychádzajú romány Annie Ernaux, Fernanda Aramburu, Nino Haratischwili a zbierka esejí Olivera Sacksa.

Po prvýkrát sa v slovenčine predstaví americká spisovateľka J. Courtney Sullivan a francúzska autorka Maria Pourchet.

Začiatkom septembra vychádza kniha Olivera Sacksa s názvom Rieka vedomia.

Oliver Sacks, autor bestsellerov Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom, Antropologička na Marse či Zrak mysle, je známy svojimi klinickými príbehmi o ľuďoch žijúcich s nie bežnými neurologickými ochoreniami. Jeho chápanie vedy sa však neobmedzovalo len na neurológiu alebo medicínu; fascinovali ho problémy, myšlienky a otázky všetkých vied. Jeho vášeň sa odráža aj v tejto knihe, v ktorej sa pýta na podstatu nielen ľudskej skúsenosti, ale celého života.

Doktor Sacks sa v knihe Rieka vedomia zaoberá evolúciou, botanikou, chémiou, medicínou, neurovedou a umením a odvoláva sa na svojich veľkých vedeckých a tvorivých hrdinov – predovšetkým Charlesa Darwina, Sigmunda Freuda a Williama Jamesa. Títo myslitelia ho sprevádzali od mladosti; otázky, ktoré skúmali – zmysel evolúcie, korene tvorivosti a povaha vedomia –, tvoria srdce vedy a tejto knihy.

Ďalšou septembrovou novinkou je román Priateľky a neznáme.

Román J. Courtney Sullivan je o komplikovanom priateľstve dvoch žien, ktoré sa nachádzajú v dvoch veľmi odlišných životných etapách.

Elisabeth, úspešná spisovateľka a čerstvá matka, sa po takmer dvadsiatich rokoch strávených v New Yorku snaží prispôsobiť životu v malom meste. Celý deň je sama v dome s malým synom (a väčšinu nocí s ním nespí) a cíti sa nesvoja. Zanedbáva svoju prácu, nekonečné hodiny trávi na facebookovej skupine Brooklynských mamičiek a na instagramovom profile svojej sestry influencerky. Vymieňa si textové správy s najlepšou kamarátkou, s ktorou sa už nestretáva.

Do hry vstupuje Sam, študentka posledného ročníka miestnej univerzity, ktorú si Elisabeth najme na opatrovanie. Sam sa ťažko rozhoduje medzi cestou, ktorú si vždy plánovala, a milostným vzplanutím, ktoré ohrozuje jej ambície. Trápia ju dlhy zo študentských pôžičiek a to, čo ju čaká v budúcnosti. V krátkom čase sa zblížia. Keď však Sam nájde nepravdepodobnú spriaznenú dušu v Elisabethinom svokrovi, skutočné rozdiely medzi životmi žien sa kruto odhalia a zrada má ničivé následky.

Majstrovské skúmanie materstva, dynamiky moci a privilégií v mnohých podobách, román Priateľky a neznáme odhaľuje, ako môže jediný rok zmeniť beh života.

V septembri vychádzajú aj dve dotlače. Prvou je úspešný román britskej autorky Bernardine Evaristo Dievča, žena, iné a druhou román Michela Houellebecqa Zničiť.

V októbri sa v slovenčine prvýkrát predstaví francúzska autorka Maria Pourchet. Jej román Oheň sa dostal do užšieho výberu Goncourtovej ceny.

Univerzitná profesorka Laure má manžela, dve dcéry a dom. V štyridsiatke sa jej zdá, že to všetko nie je súhrn jej túžob, ale výsledok úsilia a kompromisov.

Päťdesiatnik Clément sa nudí vo svete finančníctva. Výhľad z preskleného vežiaka ho unavuje rovnako ako YouPorn.

Keď sa stretnú a začnú si spolu, obaja dúfajú, že vášeň ich nedovoleného vzťahu bude katalyzátorom zmeny. S niečím však nepočítali.

Maria Pourchet ponúka živý, silný a vtipný román o láske, ktorá je desivo vážnejšia a nebezpečnejšia, než sa na prvý pohľad zdá.

V októbri vychádza najnovší román obľúbenej nemeckej autorky Nino Haratischwili s názvom Nedostatok svetla

Po získaní dlho očakávanej nezávislosti od chradnúceho obra sa mladý gruzínsky štát prepadne do chaosu. Medzi vlhkými múrmi a začarovanými drevenými balkónmi starého mesta Tbilisi sa na konci osemdesiatych rokov stretávajú štyri dievčatá: po slobode túžiaca Dina, inteligentná outsiderka Ira, romantická Nene, neter najmocnejšieho zločinca v meste, a vnímavá Keto.

Prvá veľká láska, ktorej je dovolené rozkvitnúť len v tajnosti, narastajúce násilie v uliciach, výpadky elektriny, heroín a rozpoltenosť mladej demokracie v občianskej vojne – ich priateľstvo vzdoruje všetkému, až kým ich neodpustiteľná zrada a tragická smrť definitívne nerozdelia.

Stretajú sa až v roku 2019 v Bruseli pri príležitosti veľkej výstavy fotografií ich priateľky. Fotografie ukazujú jej príbeh, ktorý je zároveň príbehom jej krajiny, intímnu retrospektívu, ktorá ich núti zdvihnúť oponu nad minulosťou.

„Nino Haratischwili vie rozprávať príbehy. Možno je gruzínsko-nemecká spisovateľka dokonca jedinou mladou nemeckou autorkou, ktorá vážne ‚ovláda‘ rozprávanie príbehov v klasickom zmysle slova. Vie, ako prepliesť jednotlivé osudy a históriu, ako oživiť epochu, jej ducha, náladu. Vie, ako vytvoriť kontrolované literárne opojenie.“ Hannah Lühmann, Welt

V októbri vychádzajú aj dve novely Udalosť / Mladý muž Annie Ernaux, ktorá vlani za svoju tvorbu dostala Nobelovu cenu.

V roku 1963 si dvadsaťtriročná a slobodná Annie Ernaux uvedomí, že je tehotná. Zaplavuje ju hanba: chápe, že jej tehotenstvo poznačí ju a jej rodinu ako spoločenské zlyhanie, a vie, že si to dieťa nemôže nechať.

Udalosť  je príbeh, napísaný o štyridsať rokov neskôr, o traume, ktorú autorka nikdy neprekonala. Vo Francúzsku, kde boli interrupcie nezákonné, sa márne pokúšala vyvolať spontánny potrat. V strachu a zúfalstve nakoniec vyhľadala lekára a skončila na pohotovosti v nemocnici, kde takmer zomrela.

Podľa knihy Audrey Diwan natočila rovnomenný film, ktorý získal Zlatého leva na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach.

V novele Mladý muž Annie Ernaux na niekoľkých stranách v prvej osobe rozpráva o vzťahu s mužom mladším o tridsať rokov. Táto skúsenosť ju na niekoľko mesiacov zmenila a vrátila ku „škandalóznemu dievčaťu“ jej mladosti.

Tento text je kľúčom k čítaniu diela Annie Ernaux – k jej vzťahu k času a písaniu.

Literárnou udalosťou je rozhodne vydanie prekladu španielskeho spisovateľa Fernanda Aramburu Dážďovníky.

Toni, stredoškolský učiteľ filozofie nahnevaný na svet, sa rozhodne skoncovať so svojím životom: do roka a do dňa. Dovtedy bude každý večer v byte, v ktorom býva so svojou fenkou Pepou a obklopený knihami, ktorých sa postupne zbavuje, písať osobnú kroniku: drsnú, otvorenú a zároveň plnú humoru. 

Dúfa, že sa mu v nej podarí odhaliť dôvody svojho radikálneho rozhodnutia, odhaliť každú čiastočku svojej intimity, vyrozprávať svoju minulosť, ale aj mnohé každodenné problémy politicky zmietaného Španielska. 

Spoznáme svet jeho rodičov, brata, ktorého nemôže vystáť, bývalej manželky Amalie, problémového syna Nikitu; ale aj jeho jediného blízkeho priateľa, sarkastického a bezprostredného Bociana. V panoptiku postáv sa nečakane objaví nenaplnený vzťah z mladosti pod menom Águeda.

V slede milostných a rodinných epizód sa Toni, starnúci muž odhodlaný nemilosrdne sa prehrabávať v troskách svojho vnútra, nečakane dostane nezabudnuteľnú životnú lekciu empatie a pochopenia.

Do Vianoc vyjde aj zbierka poviedok Zadie Smith s názvom Grand Union, pokračovanie románov o Lucy Bartonovej od Elizabeth Strout či zbierka esejí Rebeccy Solnit.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email