Ferrante Príbeh nového priezviska

Elena Ferrante sa vrátila, napísala nový román: v slovenčine vyjde 9. júna 2020

Nový román Eleny Ferrante Klamársky život dospelých vyjde vo vydavateľstve INAQUE v preklade Ivany Dobrakovovej 9. júna 2020.

Rozprávanie dospievajúcej Giovanny sa začína vetou: „Dva roky predtým, ako otec odišiel z domu, povedal mojej matke, že som veľmi škaredá.“ Viac ako tristo strán príbehu z prostredia strednej neapolskej spoločenskej vrstvy v polovici deväťdesiatych rokov, v ktorej sa mladé dievča stretáva s dvojtvárnosťou, falšou, krízou hodnôt a spletitosťou rodinných vzťahov, bolo prvými talianskymi recenzentmi vrelo prijatých a u čitateľskej obce, ako to už býva v prípade tejto autorky zvykom, vyvolalo obrovskú odozvu. Do akého zrkadla sa má dospievajúce dievča pozrieť, aby sa našlo a zachránilo? Čitatelia a čitateľky s ním prežijú čas veľkých zmien, objavov, sklamaní a nejednoznačností dospelosti.

Všetky knihy tejto svetoznámej talianskej autorky píšucej pod pseudonymom, ktorú americký týždenník Time zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí sveta, vydalo na Slovensku vydavateľstvo Inaque. Štvordielnu  Neapolskú ságu v preklade Ivany Dobrakovovej (Geniálna priateľka; Príbeh nového priezviska; Tí, čo odchádzajú – tí, čo zostávajú; Príbeh stratenej dcéry), podľa ktorej sa od roku 2018 nakrúca v talianskej koprodukcii seriál HBO a pred Vianocami ho uvedie aj Dvojka RTVS.

V preklade Petra Bilého vyšli aj romány Zraňujúca láska, Dni opusteniaTemná dcéra, kniha pre deti Pláž v noci, ako aj zbierka listov, rozhovorov a článkov s názvom Frantumaglia: Cesta písania.

Najnovšou knihou v slovenskom preklade je ilustrovaná zbierka stĺpčekov, ktoré Elena Ferrante písala pre britský denník Guardian a ktorá v preklade Ivany Dobrakovovej pod názvom Náhodné úvahy vychádza už 6. decembra 2019.

 

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email