(c) Patrícia Koyšová

Vychádza nový román Michela Houellebecqa

Na jeseň vychádza román Michela Houellebecqa s názvom Zničiť.

Román Zničiť miestami pôsobí ako geopolitický triler s útokmi, špiónmi a ezoterickým podtextom, no zároveň je rodinnou melodrámou s patriarchom v domove dôchodcov v srdci francúzskeho vidieka.

Je to román o krehkosti existencie a osamelosti súčasného človeka vo svete bez Boha. Je o láske a manželskej oddanosti. Houellebecq napísal baladu o živote a dôvodoch, prečo ho žiť alebo sa ho vzdať, knihu o chorobe, entropii a deštrukcii, v ktorej pred dojemným vyvrcholením všetko uvedené visí vo vzduchu.

V románe sa preplietajú tri príbehy. Jeden z nich patrí Brunovi Jugeovi, ministrovi hospodárstva a financií, ktorý kandiduje v prezidentských voľbách v roku 2027 ako dvojka Benjamina Sarfatiho, hviezdy z televíznych talk show.

Druhý a hlavný príbeh patrí Paulovi Raisonovi, dôverníkovi ministra Jugea, ktorý je typicky houellebecqovskou cynickou a samotárskou postavou. Je tiež pravým homo macronensis, vyštudoval, podobne ako Macron, na École Nationale d’Administration, liahni francúzskej vládnucej triedy, a ponoril sa do bubliny francúzskej vysokej administratívy. Pavol neverí v nič a k všetkému je ľahostajný; ako naznačuje jeho priezvisko, všetko podriaďuje rozumu. Príbeh sa začína mŕtvicou Paulovho otca, špióna na dôchodku, po ktorej upadne do kómy. Choroba spojí rodinu: sestru, ktorá je oddanou katolíčkou a sympatizantkou Marine Le Penovej, švagrinú, bezohľadnú novinárku a otcovu druhú starostlivú manželku.

V treťom príbehu ide o sériu útokov v Španielsku, v Dánsku, pri pobreží Ibizy a Formentery. Paul objaví v dome svojho otca záhadné dokumenty, ktoré obsahujú stopy vedúce k páchateľom.

Francúzsky minister Bruno Le Maire, predobraz románového Bruna Jugea, pre španielsky denník País vyhlásil: „Michela Houellebecqa, svojho priateľa a spisovateľa, ku ktorému cítim hlboký obdiv, považujem za jedno z najlepších zrkadiel nie francúzskej spoločnosti, ale úzkostí a obáv francúzskej spoločnosti.“

Vo vydavateľstve Inaque vyšli romány Michela Houellebecqa Elementárne častice, Platforma, Možnosť ostrova, Podvolenie, Sérotonín a zbierka esejí Zostať nažive. Na vydanie sa pripravujú eseje a Lanzarote a iné texty.

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email