pozdlzne

Letné novinky

V lete vychádzajú tieto novinky.

Maya Angelou bola americká poetka, autorka memoárov a aktivistka za občianske práva. Vydala sedem autobiografií, tri knihy esejí, niekoľko kníh poézie. Po viacerých príležitostných prácach v mladosti ako kuchárka, tanečnica v nočnom klube, členka hereckého súboru Porgy and Bess a korešpondentka v Egypte a Ghane počas dekolonizácie Afriky sa stala spisovateľkou a poetkou, ako aj herečkou, scenáristkou, režisérkou a producentkou divadelných hier, filmov a programov verejnoprávnej televízie. V roku 1982 bola vymenovaná za profesorku amerických štúdií na Wake Forest University v Severnej Karolíne. Bola aktívna v hnutí za občianske práva a spolupracovala s Martinom Lutherom Kingom jr. a Malcolmom X. Získala desiatky ocenení a viac ako päťdesiat čestných titulov. Maya Angelou je známa najmä vďaka sérii siedmich autobiografií, ktoré sa zameriavajú na jej detstvo a zážitky z ranej dospelosti. V prvej z nich s názvom Viem, prečo vtáčik v klietke spieva zachytáva svoj život do sedemnástich rokov a priniesla jej medzinárodné uznanie a slávu.

Jenny Offill je americká spisovateľka, ktorá je známa vďaka novele Odd. špekulácií, jej nový román Zmeny počasia vychádza koncom júla.

Lizzie Bensonová je knihovníčka v Brooklyne. Venuje sa synovi Elimu, manželovi Benovi a bratovi Henrymu, ktorý sa lieči z drogovej závislosti.

Pomáha tiež bývalej profesorke so záplavou pošty, ktorú dostáva v reakcii na svoj úspešný podcast o zmene klímy, téme priťahujúcej extrémistov všetkého druhu: od tých, ktorí sa pripravujú na koniec sveta, až po tých, ktorí tvrdia, že západná kresťanská civilizácia je v ohrození. A hoci sa Lizzie snaží zostať pozitívne naladená, ani hodiny meditácie, ani rady, ktoré čerpá z regálov knižnice, nedokážu zmierniť jej duševný nepokoj súvisiaci s bratovou situáciou a hnevom bublajúcim v jej okolí.

V slovenčine prvýkrát vychádza aj preklad oceňovaného španielskeho spisovateľa Javiera Cercasa. Ide o prvú časť policajnej trilógie odohrávajúcej sa v katalánskej provincii Terra Alta.

Pokojným regiónom Terra Alta otrasie hrozný zločin: majiteľov najväčšej spoločnosti Gráficas Adell nájdu zavraždených po tom, čo boli vystavení krutému mučeniu.

Prípad má na starosti Melchor Marín, mladý policajt a vášnivý čitateľ, ktorý pred štyrmi rokmi prišiel z Barcelony s temnou minulosťou, ktorá z neho urobila legendu policajného zboru. Melchor však dúfa, že ju pochoval pod svoj šťastný život manžela mestskej knihovníčky a otca Cosette, pomenovanej po dcére Jeana Valjeana z jeho obľúbeného románu Bedári.

Od tejto udalosti sa román prostredníctvom svižného rozprávania plného nezabudnuteľných postáv stáva úvahou o hodnote zákona, možnosti spravodlivosti a oprávnenosti pomsty, no predovšetkým eposom človeka, ktorý hľadá svoje miesto vo svete.

Koncom augusta vychádza aj román nigérijskej spisovateľky Chinelo Okparanta s názvom Pod konármi udaly.

Kniha Pod konármi udaly, inšpirovaná nigérijskými ľudovými rozprávkami a vojnou, je príbehom o nebezpečenstvách otvoreného vzťahu a voľnej lásky.

Ijeoma dospieva zároveň so svojou krajinou; narodila sa pred získaním nezávislosti a má jedenásť rokov, keď v mladej Nigérijskej republike vypukne občianska vojna. Pošlú ju do bezpečia, kde stretne iné vysídlené dieťa a zamilujú sa do seba. Pochádzajú z rôznych etnických komunít. Obe sú dievčatá. Po odhalení Ijeoma pochopí, že túto časť svojho ja bude musieť skrývať. Život v lži však niečo stojí. 

A začiatkom septembra vychádza aj dlho očakávaná kniha Olivera Sacksa venovaná Migréne.

Mnohé prejavy migrény sa môžu u jednotlivých ľudí výrazne líšiť, dokonca aj u toho istého jednotlivca v rôznych obdobiach. Medzi najpresvedčivejšie a najmätúcejšie z týchto príznakov patria zvláštne zrakové halucinácie a skreslenie priestoru, času a obrazu tela, ktoré sa u migrenikov niekedy vyskytujú.

Zobrazenia týchto zvláštnych stavov sa dostali do mnohých umeleckých diel, od nebeských vízií Hildegardy von Bingen až po Alicu v krajine zázrakov. Doktor Oliver Sacks tvrdí, že migrénu nemožno chápať len ako chorobu, ale treba ju vnímať ako komplexný stav, ktorý zohráva v živote každého jednotlivca jedinečnú úlohu.

„Som si istý, že každý laik, ktorý sa zaujíma o vzťah medzi telom a mysľou, nájde v tejto knihe rovnako fascinujúce poznatky ako ja.“ W. H. Auden, New York Review of Books

„Sokrates by v Platónovi nepredpísal Charmidovi na bolesť hlavy žiadny liek, kým by neuľavil svojej neposlušnej mysli; telo a dušu treba liečiť spoločne, tak ako hlavu a oči.“ Robert Burton

Ďakujeme vám za priazeň a pre všetky knižné novinky odporúčame sledovať stránku Inaque, na ktorej môžete knihy vyhľadávať podľa svetadielov, krajín, autorov a autoriek či prekladateľov a prekladateliek.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email