Väzenia, v ktorých sme sa rozhodli žiť

Doris Lessing

Kniha je zbierkou esejí Doris Lessingovej, nositeľky Nobelovej ceny za literatúru, v ktorých kladie priame otázky, ktoré sa nás všetkých týkajú: ako myslieť sám za seba, ako pochopiť a vyhodnotiť množstvo poznatkov, ktoré sme o sebe získali v oblastiach, akými sú psychológia či sociálna antropológia, ako si zvoliť cestu vo svete zaplavenom názormi a informáciami a ako sa pozrieť na seba a na spoločnosť novými očami.

„Samozrejme, že sa nájdu originálne mysle, ľudia, ktorí si stoja za svojím, ktorí sa nestanú obeťou potreby hovoriť alebo robiť to, čo všetci ostatní. Ale je ich málo. Veľmi málo.“

Doris Lessing sa narodila v roku 1919 v Iráne. Medzi jej najznámejšie diela patrí cyklus piatich románov nazvaný Deti násilia. V roku 2007 jej Švédska kráľovská akadémia udelila Nobelovu cenu za literatúru ako „spisovateľke ženskej skúsenosti, ktorá skepticky, ostro a vizionársky podrobila skúmaniu polarizovanú civilizáciu“. Doris Lessing umrela v novembri 2013 v Londýne.

Vo výnimočných esejach s názvom Väzenia, v ktorých sme sa rozhodli žiť Doris Lessing zdôrazňuje dôležitosť nezávislého myslenia, spochybňovania zaužívaných myšlienkových schém a vzorcov a odolávanie lákavému poddaniu sa kolektívnej mysli.

Oslobodiť sa z väzení predsudkov, myšlienkových schém a mechanizmov, ktorými sa riadi skupina vyžaduje, aby sme sa na seba dokázali pozrieť nestranne a nezainteresovane, spochybnili autoritu a prestali podliehať presvedčeniam a vášňam vedúcim k polarizácii spoločnosti a ozbrojeným konfliktom.

Keď v roku 1950 vyšla Doris Lessingovej kniha s názvom Tráva spieva, jej autorka sa zaradila medzi najvýznamnejšie spisovateľky. Neskôr uverejnila viac než trodsať románov a zbierok poviedok o Afrike, kde vyrástla.

Doris Lessing neniesla izolovanosť rodičovskej farmy v Južnej Rodézii veľmi dobre, unikala tak do sveta predstavivosti. Školu ukončila v štrnástich rokoch a vzdelávala sa neformálne, najmä čítaním anglickej a americkej literatúry.

Vo veku osemnásť rokov sa presťahovala do Salisbury, kde san a chvíľu stala členkou Komunistickej strany, ako to spomína aj v týchto esejach. V roku 1949 sa presťahovala so synom z druhého manželstva do Londýna.

Celoživotné pozorovanie rasových predsudkov a spoločensko-politického nátlaku do veľkej miery ovplyvnilo témy jej textov. O ľudskej skúsenosti nepremýšľa len v úzkom zábere na jednotlivca, ale v širšom spoločenskom kontexte. Osobitne ju zaujíma vedomie jednotlivca vo vzťahu ku kolektívu.

Väzenia, v ktorých sme sa rozhodli žiť

Preklad: Aňa Ostrihoňová
Vydavateľstvo: Inaque
Edícia: La Pomme
Rozmer: 110 x 169 mm
Počet strán: 112
Väzba: Hardcover
Dátum vydania: 30. jún 2017
Kníhkupectvá: Martinus, Artforum, Panta Rhei, Gorila
ISBN: 978-80-89737-53-6
ISBN E-book: 978-80-89737-63-5

O knihe v médiách

„Najdôležitejšia spisovateľka za uplynulých sto rokov.“ Times

Ďalšie tituly