Odkiaľ je život dokonalý

Silvia Avallone

Adele žije na periférii Bologne a má len osemnásť rokov, keď sa v jedno skoré ráno vyberie sama na zastávku autobusu, s prasknutou plodovou vodou a kontrakciami, aby sa dostala do pôrodnice.

Je rozhodnutá dať dcéru na adopciu, pretože ju jej bývalý frajer Manu opustil a navyše sa ako drogový díler dostal do väzenia a ona chce pre svoje dieťa čosi lepšie než život na sídlisku Labriola, kde všetci prehrávajú už, keď sa narodia.

Tridsiatnici Dora a Fabio, naopak, patria do lepšej spoločnosti, majú krásny priestranný byt v historickom centre Bologne, ale po rokoch neúspešných pokusov o umelé oplodnenie sa ich manželstvo pre Dorinu posadnutosť dieťaťom rúca.

No je tu ešte aj Zeno: Adelin tajomný sused, ktorý ju každý večer pozoruje zo svojho balkóna, a zároveň Dorin študent. Zeno vníma všetky jemné, takmer neviditeľné hranice, ktoré oddeľujú mesto protagonistov od mesta vydedencov.

A všetkých spája jedna a tá istá túžba – nájsť miesto, odkiaľ by sa im život mohol zdať aspoň na chvíľu dokonalý.

Silvia Avallone sa narodila v roku 1984 v meste Biella v piemontských Alpách. Časť mladosti strávila v priemyselnom Piombine, odkiaľ čerpala námet pre svoj prvý román Oceľ (Acciaio, 2010), vďaka ktorému bola katapultovaná medzi najvýraznejšie hlasy súčasnej talianskej literatúry. Nasledoval román Marina Bellezza (2013) a v roku 2017 zatiaľ posledný, tretí román Odkiaľ je život dokonalý. Jej knihy sú preložené do dvadsiatich troch jazykov a Oceľ bola aj sfilmovaná. V súčasnosti žije v Bologni a pracuje na štvrtom románe.

 

Odkiaľ je život dokonalý

Názov v origináli: Da dove la vita è perfetta
Autorka: Silvia Avallone
Preklad: Ivana Dobrakovová
Ilustrácia na obálke: Barbora Šajgalíková
Vydavateľstvo: Inaque
Edícia: Pandora
Rozmer: 135 x 207 mm
Počet strán: 336
Väzba: Hardcover
Cena: 15,99 EUR
Cena e-book: 9,90 EUR
Dátum vydania: 23. júl 2020
ISBN: 978-80-8207-077-7
ISBN e-book: 978-80-8207-079-1
Kníhkupectvá: Martinus, Artforum, Panta Rhei

O knihe v médiách

„Nádherný román o dospievaní prestúpený pravdou.“ Valeria Parrella

„Intímne kinematografické rozprávanie. Silvia Avallone presne vystihuje fyzickú aj duševnú bolesť, ktoré opisuje surovo a bez zahmlievania.“ Annalena Benin

Ďalšie tituly