Ja a moja matka

Knihe Ja a moja matka udelila knižná kritika prvé miesto v rebríčku najlepších memoárov za uplynulých päťdesiat rokov.

Vivian Gornick rozpráva príbeh svojho celoživotného boja s matkou o nezávislosť. O matke a dcére vyšlo už mnoho kníh, ale žiadna sa nezaoberala týmto najbližším rodinným vzťahom tak priamo a nemilosrdne. Gornick sa vo svojej prelomovej knihe vyrovnáva s tým, čo Edna OʼBrien označila za „podstatu ženského zúfalstva“: s nepriznanou oidipovskou povahou vzťahu medzi matkou a dcérou.

Vivian Gornick sa narodila a vyrastala v Bronxe ako dcéra „mestských sedliakov“ v domácnosti, ktorú ovláda depresia jej inteligentnej, ale formálne nevzdelanej matky z predčasnej smrti manžela. Dom je plný žien, ktoré sú pre Vivian protikladnými modelmi a ešte aj v dospelosti ovplyvňujú jej boj o uplatnenie sa v láske a v práci.

Keď sa prechádza so svojou starnúcou matkou ulicami New Yorku, háda sa s ňou a spomína na minulosť, každá z nich si získava čitateľov obdiv: žičlivá a jasne mysliaca dcéra pre svoju odvahu a vytrvalosť, s ktorou otvára najzákladnejšie otázky života, ako aj stále silná a intuitívne múdra stará žena.

 

Ja a moja matka

Názov v origináli: Fierce Attachements
Autorka: Vivian Gornick
Preklad: Aňa Ostrihoňová
Vydavateľstvo: Inaque
Edícia: Pandora
Rozmer: 135 x 207 mm
Počet strán: 176
Väzba: Paperback s prebalom
Cena: 17,99 EUR
Cena e-book: 12,90 EUR
Dátum vydania: 17. jún 2023
ISBN: 978-80-8207-224-5
ISBN e-book: 978-80-8207-225-2

O knihe v médiách

„Vivian Gornick neochvejne skúma všetko, čo je v nej a v iných skryté, ťažké, zvláštne, neriešiteľné: osamelosť, sexuálnu zlobu a pohlcujúcu klaustrofobickú blízkosť matiek a dcér… Ja a moja matka je portrétom autorky, nachádzajúcej jazyk – originálny, alergický na eufemizmus a terapeutické banality – hodný žien, ktoré ju vychovali.“ New York Times

Ďalšie tituly