vychadzajú

Edičný plán jar 2022

Vydavateľstvo Inaque v roku 2022 oslavuje desať rokov od svojho vzniku. Pri tejto príležitosti vychádzajú reedície viacerých obľúbených titulov v novom dizajne, novom formáte, novom zredigovanom preklade a v novej edícii Cygne.

V najbližších mesiacoch vychádza:

Spisovateľku a univerzitnú profesorku žijúcu v malom newyorskom byte osloví tretia manželka jej nedávno zosnulého najlepšieho priateľa. Požiada ju, aby si vzala jeho psa Apolóna, pretože sama sa oňho nedokáže postarať. Apolón, obrovská nemecká doga, váži osemdesiat kilogramov. Jej byt je preňho príliš malý a tiež psy nie sú v jej bytovom dome povolené. Ale akosi nedokáže povedať nie a prijme psa, ktorý rovnako ako ona prežíva hlboký smútok. Kúsok po kúsku si obaja nachádzajú cestu späť do života.

Kniha Priateľ je o láske, priateľstve a sile literatúry, ako aj o upokojujúcom pute medzi človekom a psom.

Podľa knihy sa nakrúca film s Naomi Wattsovou v hlavnej úlohe.

Prvou májovou knihou je román Négar Djavadiovej Dezorientálka. Kimiâ Sadrová ako desaťročná spolu s matkou a sestrami utiekla z Iránu za otcom do Francúzska.

V momente, keď ju stretávame, sa vrhá do budúcnosti, ale zároveň na ňu doliehajú spomienky a príbehy predkov, ktoré k nej prichádzajú v nezastaviteľných vlnách. V čakárni parížskej kliniky zameranej na liečbu neplodnosti sa k nej vracajú generácie vášnivých Sadrovcov vrátane jej impozantného pradedka Montazemolmolka s jeho háremom päťdesiatich dvoch manželiek a jej rodičov Dáriusa a Sáry, neoblomných odporcov každého režimu.

Kimiâ je milovníčka punku, výnimočná rozprávačka, Šahrazád našich čias, no predovšetkým moderná žena, ktorá rozpráva príbeh o rodinných tradíciách a vlastnej „dezorientácie“.

V máji vychádza aj autobiografický text Leily Slimani s názvom Vôňa kvetov noci. Popri úvahách o písaní nám autorka počas jednej noci v Benátkach hovorí o sebe, o obmedzenosti, pohybe, cestovaní, intimite, identite, o priestore medzi Východom a Západom, v ktorom sa plaví ako mesto na koloch odsúdené na zánik a krásu, obohacujúce, mlčiace a rozprávajúce zároveň.

Je to tiež intenzívna kniha, osvetlená zvnútra, o miznutí krásy, o naliehavosti tešiť sa z nej, z nádhery pominuteľnosti. V skorých ranných hodinách sa autorka vynorí z budovy ako zo sna a z noci nezostane nič okrem vône kvetov. A knihy.

„Písanie je hra s mlčaním, ide o to vysloviť okľukou tajomstvá, ktoré sú v skutočnom živote nevysloviteľné.“ 

V máji vyjde aj prvý z prekladov Paulíny Šedíkovej-Čuhovej románov gruzínsko-nemeckej autorky Nino Haratischwili s názvom Môj nežný blíženec.

Stella a Ivo sa poznajú od detstva. Mala šesť rokov, keď mal jej otec pomer s Ivovou matkou. Od chvíle, keď Ivo zmizol z jej života, uplynulo sedem rokov.

Stella sa za ním ešte naposledy vydá do Tbilisi, kde objavuje nedávnu tragédiu bývalej sovietskej republiky a snaží sa odhaliť, ako pochopiť a prijať svoju minulosť.

Román o láske, vojne a rodinnej tragédii, ktorý prostredníctvom silného príbehu rieši existenciálne otázky. Nekompromisné skúmanie všetkých foriem devastácie spôsobenej konfliktmi – medzi národmi aj jednotlivcami, v rodine alebo vo dvojici.

Môj nežný blíženec je príbeh veľkej lásky a osudovej vášne a krok za krokom, vrstvu za vrstvou odhaľuje rodinnú drámu, ktorá visí ako tieň nad životom Iva a Stelly.

Začiatkom júna vychádza prvý diel voľnej (už) tetralógie od Elizabeth Strout s názvom Volám sa Lucy Bartonová.

Lucy Bartonová sa pomaly zotavuje po pôvodne jednoduchej operácii. Príde ju navštíviť matka, ktorú nevidela niekoľko rokov. Zdá sa, že klebetenie o ľuďoch z Lucinho detstva v mestečku Amgash v Illinois im umožňuje znovu si k sebe nájsť cestu, no pod povrchom sa skrýva napätie a túžba, ktoré dodnes prenikajú do každého zákutia Lucinho života: jej únik od problémovej rodiny, jej sen stať sa spisovateľkou, jej manželstvo a láska k  dvom dcéram. Tieto silné témy spriada do jedného celku Lucin skvelý rozprávačský talent – ako dychtivá pozorovateľka je hlboko ľudská a skutočne nezabudnuteľná.

V novej edícii Cygne vychádza poviedkový román Olive Kitteridgeová od Elizabeth Strout, román Náhle, sami od Isabelle Autissier, Odd. špekulácií Jenny Offill a redizajnu sa dočká aj Geniálna priateľka Eleny Ferrante.

Začiatkom letných prázdnin vychádzajú aj memoáre s názvom Vedľajšie postavy, v ktorých si Joyce Johnson spomína na New York 50. rokov, začiatky bítnickej generácie a svojho vtedajšieho priateľa Jacka Kerouaca.

„Kniha patrí medzi najväčšie americké literárne memoáre minulého storočia… je strhujúcim portrétom jednej éry. . .“Dwight Garner, New York Times

V roku 1954 profesor Joyce Johnsonovej na Barnard College vyhlásil, že väčšina žien nikdy nemôže prežiť niečo, o čomby stálo za to písať. Nebol to nezvyčajný postoj v čase, keď „slušné“ ženy neodchádzali z domu a vydávali sa ako panny; dokonca aj tie, ktoré porušovali pravidlá, mohli očakávať, že budú len vedľajšími postavami v drámach, ktoré hrajú muži. Ale skryté rebelky ako Joyce a jej spolužiačka Elise Cowenová odmietali prijať vtedajšie pravidlá.

Tento rok vyjde aj najnovší román Michela Houellebecqa Zničiť

Ďakujeme vám za priazeň a pre všetky knižné novinky odporúčame sledovať stránku Inaque, na ktorej môžete knihy vyhľadávať podľa svetadielov, krajín, autorov a autoriek či prekladateľov a prekladateliek.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email