Ďakujeme vám za priazeň v roku 2019 a do roku 2020 želáme veľa príjemných čitateľských prekvapení.
Rok 2020 začíname s prekladom knihy talianskej autorky Valerie Parrelly s názvom Encyklopédia ženy.
„Každá premárnená príležitosť je stratená: ale s niektorými mužmi o nič neprídete.“ Encyklopédia ženy vychádzala na pokračovanie v šesťdesiatych rokoch a jasným a definitívnym spôsobom vysvetľovala všetko, čo by mala žena vedieť. Od výživy po šport, od pravidiel, ako byť bezchybnou paňou domu, až po zásady, ktoré vštepiť deťom. Chýbala (a doteraz chýba) jediná téma: šuška.
Opomenutie, ktoré o mnohom svedčí, no Amanda – vážená univerzitná profesorka na katedre architektúry, päťdesiattriročná Neapolčanka, ktorá má toho veľa na srdci – sa to chystá hneď napraviť, porozprávať o nej od A po Z.
Valeria Parrella rúca konvencie a predkladá nám fakty: „Muži si v skutočnosti nemyslia, že ženy chcú šukať, teda že to chcú pre sex, myslia si, že to robia len pre nich v danej chvíli.“
Vyhlásenie slobody pre ženy (a pre tých, ktorí ich milujú), výzva, aby si zobrali, čo chcú, zo všetkých otvorených aj zamknutých komnát svojho života.
Vo februári vychádza prvý diel kultovej trilógie Život Vernona Subutexa francúzskej autorky Virginie Despentes, ktorá má v slovenčine premiéru. Prvá časť Vernonovho príbehu vychádza s doslovom od Lauren Elkinovej, ktorá napísala profil autorky do decembrového čísla časopisu Harper’s.
Vernon Subutex kedysi vlastnil neslávne známy obchod s hudobninami Revolver v parížskej štvrti Bastille. Bol legendou v celom meste. Ale so začiatkom nového milénia začali obchody upadať. Keď priateľ, ktorý mu platil nájomné, náhle umrie, Vernon sa bez úspor a bez podpory v nezamestnanosti ocitá na parížskej ulici.
V rukáve však má poslednú kartu. Ešte sa však na ulici ani „neohreje“, keď sa na facebooku rozpúta búrka okolo jedného dávneho komentára. Vernon to netuší, ale virtuálny svet to už vie: Vernon Subutex vlastní posledný videozáznam slávneho hudobníka Alexa Bleacha, ktorý bol jeho mecenášom a práve zomrel na predávkovanie. Filmoví producenti, trollovia či pornohviezdy sú Vernonovi v pätách, aby tento poklad získali.
„Život Vernona Subutexa je veľký román len preto, že vás vyrušuje. Despentes je výnimočná spisovateľka.“ François Busnel
Na jar vychádza aj román anglickej spisovateľky Rachel Cusk s názvom Obrys.
Obrys je román v desiatich rozhovoroch. Ide o príbeh spisovateľky, ktorá počas dusivého horúceho leta v Aténach učí na kurze kreatívneho písania. Prednáša o technikách rozprávania, počúva príbehy svojich študentov a študentiek. Po večeroch sa stretáva s inými hosťujúcimi spisovateľmi a spisovateľkami. Pláva v Iónskom mori s mužom, ktorého stretla v lietadle. Ľudia v jej okolí obšírne rozprávajú o sebe: o svojich predstavách, úzkostiach, teóriách, výčitkách a túžbach. Prostredníctvom ich priznaní sa pred nami rysuje portrét rozprávačky, ženy, ktorá sa učí zmieriť sa s veľkou stratou.
„Výnimočne originálna kniha, odvážna obžaloba sentimentálnosti, ktorá obklopuje umeleckú tvorbu a identitu.“ Emily Rapp
Vychádza aj román Súostrovie psa od Philippa Claudela.
Na fiktívnom ostrove medzi viničom, olivovníkmi a kaparami, v tieni nevyspytateľnej sopky žije uzavretá komunita svojimi radosťami a starosťami. Lenže jedného dňa more vyvrhne tri mŕtvoly, tri tmavé mladé mužské telá. Objaví ich stará učiteľka na rannej prechádzke so psom. Privolá starostu, príde lekár, objaví sa učiteľ. Čo teraz? Čo si počať s tromi mŕtvymi? Aféra s migrantmi by mohla poškodiť sľubný projekt kúpeľov, do ktorého starosta vkladá veľké nádeje… Je možné tváriť sa, že sa nič nestalo?
Claudelov príbeh (by) sa mohol odohrať hocikde.
Ďalšími titulmi sú Čierne šaty s perlami od Helen Weinzweig, Žena z horného poschodia od Claire Messud, Teplo domova od Kamily Shamsie. Odkiaľ je život dokonalý od Silvie Avallone, Vlasť Fernanda Aramburu, či kniha Ženy a moc od britskej odborníčky na antickú históriu Mary Beard. Vychádza aj nový román Eleny Ferrante s názvom Klamársky život dospelých.