Elena Ferrante: Dni opustenia

Olga mala kedysi literárne ambície, ale vymenila ich za manželstvo a materstvo. Presťahovala sa do Turína, kde žije s manželom Mariom, dvomi deťmi a psom. Keď ju Mario po pätnástich rokoch spoločného života opustí, je úplne zmätená. Hoci sama seba presviedča, že všetko zvládne, že nie je „úbohá opustená žena“, o ktorej toľko počula počas svojho neapolského detstva, nevie sa odnaučiť ľúbiť svojho manžela.

Rutinné povinnosti jej prerastajú cez hlavu, zanedbáva sa, opúšťa sa. Po mesiacoch sebaľútosti, hnevu, pochybností, zúrivosti, zúfalstva a takmer šialenstva začína vnímať svet a aj svoje manželstvo jasnejšie.

Dni opustenia 

Názov v origináli: I Giorni dell‘abbandono

Autorka: Elena Ferrante

Preklad: Peter Bilý

Vydavateľstvo: Inaque

Edícia: Pandora

Rozmer:134 x 207 mm

Počet strán: 232

Kníhkupectvá: Martinus, Artforum, Panta Rhei, Pre školy

Dátum vydania: 20. september 2018

ISBN: 978-80-8207-009-8

ISBN e-book: 978-80-8207-010-4

Román Dni opusteniašokuje a zároveň fascinuje svojou surovou úprimnosťou, opisom zostupu do prázdnoty, ktorá Olge zostala po ilúzii manželstva a seba samej. Keď sa ocitne doslova uväznená medzi štyrmi stenami bytu, je nútená konfrontovať sa so svojimi démonmi, stratou vlastnej identity a sveta, aký poznala, ako aj s možnosťou, že život už nikdy nebude ako predtým.

Elena Ferranteje autorkou Neapolskej ságy, ktorú tvorí štvorica románov Geniálna priateľka, Príbeh nového priezviska,Tí, čo odchádzajú – tí, čo zostávajúa Príbeh stratenej dcéry.

Podľa románu Zraňujúca láskanakrútil Mario Martone rovnomenný film a jej nasledujúci román Dni opusteniasfilmoval Roberto Faenza. V zbierke listov, rozhovorov a krátkych textov s názvom Frantumagliapribližuje svoje spisovateľské skúsenosti. Kniha pre deti Pláž v nocitematicky dopĺňa román Temná dcéra.

„Jedna z najväčších súčasných talianskych spisovateliek.“ – Corriere della Sera

„Ferrante dokonale pitve osobný mikrokozmos a s úžasnou jasnozrivosťou a precíznosťou nám odhaľuje zákutia ženskej mysle, utrpenie z opustenia a hrozivé hučanie plynúceho času.“ – Mundo

„Ferrante nám darovala zarážajúco nádherný, výnimočný a odvážny román.“ –Manifesto

„Zarážajúco úprimné.“ –New York Times

„Elena Ferrante je najlepšou rozhnevanou autorkou na svete.“ –John Waters
„Ferrante zatieňuje väčšinu súčasnej literatúry. Je úžasná.“ – Richard Flanagan

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia