Zuzana Demjánová

Joseph Roth: Hotel Savoy (doslov)

Hoci v po nemecky hovoriacich krajinách dodnes patrí medzi veľké mená, v slovenskom preklade posledná jeho kniha vyšla pre vyše troma desaťročiami. Tento týždeň vychádza slovenské vydanie jeho prvého publikovaného románu Hotel Savoy.

Mŕtva farárka a iné silné ženy

Ako predloha jej prvej „literárnej“ vraždy jej poslúžil syn najlepšej kamarátky. V jednom rozhovore rozpráva, ako si uvedomila, že by z chlapca bola nádherná mŕtvola. Podľa koho napísala obeť vraždy z Preliatej krvi nikdy neprezradila.

Ako vampíri prichádzajú o panictvo

Hoci sa v najnovšom diele filmová sága konečne dopracuje k prvej súloži, dej je vypchatý vatou podobne ako náplecníky žien v osemdesiatych rokoch. Nasledujúce desaťročie zase pripomínajú „baywatchovské“ videoklipy.

Študenti, láska, Čeka a smrť (doslov)

Prvý diel denníkov Aľje Rachmanovovej zachytáva síce veľmi dramatický, ale pomerne krátky výsek jej života. Žena, ktorá ako dievča zaznamenala nástup boľševikov k moci, zomrela až v roku 1991, keď definitívne stratili moc aj v jej vlasti. Viac o jej živote sa dozviete z doslovu ku knihe.

Hovienka

Vraví sa, že sme národ holubičí, niekedy sa však viac podobáme na práve tie chrobáčiky, ktoré si pred sebou gúľajú úhľadné kôpky. Posmrdkávajúce hrudky hovienok sú našou najväčšou pýchou. Aspoň to tak niekedy vyzerá.

Z väčšej časti génius, z menšej šovinista

Sándor Márai bol stredoeurópanom par excellence: Maďar v exile s nemeckým rodokmeňom a manželkou zo židovskej rodiny.

Sídlisková vampírka zo Štokholmu

Napriek tomu, že zápletka románu Nech vojde ten pravý sa nápadne podobá na Meyerovej Súmrak, porovnávať ho s ním by bolo rovnaké ako hádzať do jedného vreca Murnaovho Nosferatu a kasový trhák Underworld.

John A. Lindqvist : Nech vojde ten pravý. Marenčin PT 2010, prel. Mária Bratová, 463 s.

Freudova láska

Objavila sa ďalšia kniha, ktorá okrem iného hovorí o "hlbokom vzťahu" Sigmunda Freuda k manželke. Podobne ako Lev Tolstoj to však na domácej pôde bol skôr tyran než milujúci manžel. O takúto hĺbku veľa žien nestojí.

Trockisti

V Rakúsku na začiatku 20.storočia nikto neveril tomu, že by v cárskom Rusku prišlo k prevratu. Akémukoľvek. „A kto by tú revolúciu viedol, prosím vás?“ spýtal sa vtedy výsmešne jeden z významných verejných činiteľov. „Vari ten Bronštejn, ktorý vysedáva deň čo deň vo viedenských kaviarňach?“

Stredná Európa: nemčina, židia a exil

Niekedy sa zdá akoby sa politici, historici, sociológovia a literáti snažili vydolovať z tohto súslovia viac ako je samo schopné a ochotné poskytnúť. A samozrejme nechýba skepsa, ktoré to celé robí ešte zaujímavejším: Existuje vôbec niečo také ako stredná Európa?

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia