Lucia Rakúsová

Čo všetko možno obetovať úspechu

Piaty zo série policajných švédskych románov Asy Larssonovej, nominovaný na cenu Sklenený kľúč, sa na pozadí vyšetrovania vraždy zo súčasnosti vracia do Švédska roku 1919 a otvára hneď viacero dôležitých tém.

Štyri ženy a jeden muž – päť dôvodov na vraždu

Román Furioso švédskej autorky Carin Bartosch Edströmovej je dosť netypickou severskou detektívkou. Klasická hudba a opustený ostrov evokujú skôr drámy britskej prozaičky Agathy Christie.

Keď neviete zachrániť seba, zachraňujte svet

Napriek tomu, že novela flámskej autorky Annelies Verbeke Spaste ryby! sa odohráva na rôznych exotických miestach, jej príbeh o láske, ktorá sa skončila, je univerzálny.

Zapredať dušu diablovi

Manželia Ahndorilovci, ukrývajúci sa pod pseudonymom Lars Kepler, sa v druhom prípade komisára Joona Linnu pustili do západných zbrojárskych spoločností, ktoré nelegálne zásobujú zbraňami a muníciou africké krajiny zmietajúce sa v občianskych vojnách.

Súrodenecké konštelácie (a hlavne sa vyhni číslu tri...)

Americká prozaička Eleanor Brownová vo svojom debutovom románe Sestry sudičky stavila rovnako na tradíciu, ako aj experiment. Štylisticky zaujímavý román sa venuje vzťahom medzi sestrami, dospievaniu a preberaniu zodpovednosti za vlastné rozhodnutia.

Knižný život cynického snoba

Americký novinár a spisovateľ Joe Queenan je svojou cynickosťou známy čitateľom rôznych amerických plátkov (okrem toho, že je snob, je aj štandardný grafoman). Napriek tomu, že grafomani a knižní recenzenti zvlášť bývajú dosť povrchní, Queenanovi sa nedá uprieť talent provokovať.

Väzni vlastných strašidelných zámkov

Švédska detektívka Hypnotizér manželskej dvojice vystupujúcej pod pseudonymom Lars Kepler sa na rozdiel od iných románov tohto žánru nezameriava na psychológiu a závislosti hlavného vyšetrovateľa, ale na životné peripetie (nielen) jednej obete.

Zástupy dobrých manželiek

V prípade sexuálnych škandálov (nielen) amerických štátnikov a politikov je to vždy ten istý príbeh – hystériu médií nahradí hystéria a moralizovanie občanov, príde moment odstúpenia, verejného kajania sa za neprístojné správanie a potom sa kamera presunie na ženu stojacu za hriešnikom a pohoršenie divákov nahradí ľútosť.

Roadmovies Wima Wendersa

Tento týždeň v pondelok, v utorok a piatok Česká televízia v rámci svojho cyklu Velikáni filmu a Filmový klub uvádza trilógiu roadmovies nemeckého režiséra Wima Wendersa Alice ve městech, V běhu času a Chybný pohyb.

Luis Buñuel: Kráska dňa, Nenápadný pôvab buržoázie

Tento týždeň v pondelok a piatok Česká televízia v rámci svojho cyklu Velikáni filmu uvádza dva filmy španielskeho režiséra Luisa Buñuela. V pondelok Krásku dňa a v piatok Nenápadný pôvab buržoázie.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia