Ľubomír Jaško

Román Petra Buwaldu

V románovom debute holandského prozaika Petra Buwaldu je najkrikľavejším jedno poznanie: zdanlivo nepravdepodobné veci sa stávajú realitou najľahšie. Toto je zdroj životných šokov, absurdít a žiaľ len málokedy takých prekvapení, ktoré potešia.

Inžinierska odysea

Na severe sa rozprávaniam darí. Severská sága sa stihla stať samostatnou kategóriou. Prívrženci kvality sa majú na pozore, lebo skutočná literatúra sa – podľa snobov – deje v experimentoch, prestrihoch časových rovín, významových hrách a trýznivom ponore do vnútorného sveta hrdinov.

Rozstrieľané telo a osamelá duša

Kvalitný debut je pre mladého prozaika pascou i výhodou. Bez neho sa stratí v zabudnutí a ak sa podarí, čitatelia (a kritici) čakajú na ďalšie autorove prózy ako nevyspytateľné knižné supy. Paolo Giordano sa Osamelosťou prvočísel stihol stať takmer kultovým autorom mladých Robinsonov.

Prežitie je záhadou

Debut Andrewa Krivaka je knižnou poctou všetkým, ktorí sa pri uskutočňovaní amerického sna stretli s mimoriadnou tvrdosťou života. Áno, autorovo priezvisko poukazuje správnym smerom. Andrew je potomkom slovenských imigrantov.

Kontrolovaná mladosť a sny

Sociálni pracovníci nech berú román škótskej poetky a prozaičky do rúk opatrne. Môže im spôsobiť duševné popáleniny a frustráciu z neúspešnej námahy. Alebo len rozčarovanie z toho, že z mladistvých delikventov sa stávajú vlastne sympatické literárne postavy.

Myseľ v náleve alebo Poetika pitia

Láska vraj hýbe svetom. A nenávisť. A moc, peniaze, kariéra a sex. Kdeže! Hedonisti, požívačníci všetkých odrôd, milovníci života i dekadentní umelci vedia, že je to čosi iné. Svet je poháňaný k pomalému, kde-tu knísavému a mierne neistému pohybu zaroseným pohárom piva, čašou vína a správne servírovaným pohárom whisk(e)y.

Za písmenami je svet

„Kto však bude pánom? Spisovateľ alebo čitateľ?" Odpoveď na Diderotovu otázku je dvojznačná. Spisovatelia nezriedka bojujú o fyzickú existenciu a väčšina z nich zomiera v stave bezvýznamnosti. Čitatelia naproti tomu rozmaznaní chodia popri pultoch s tisíckami kníh a od dobroty sa „dopúšťajú" nových rozmarov.

Spočítajte mesiace na oblohe

„První světová válka byla tatam, dlouholetý habsburský útlak zrovna tak, a lidé vysedávali po kavárnách, popíjeli plzeňské, vyráběli po zbrojovkách elegantní a účinné automatické zbraně a užívali si míru, který se nad střední Evropou na krátký čas rozhostil.“ Skúste hádať, ktorá próza môže začínať takýmto úvodom.

Daň z pridaného života

Smrti sa bojíme a prípadná nesmrteľnosť vzbudzuje obavy. Je to viac ako aforizmus. Wowbager z Douglasovho Stopárovho sprievodcu galaxiou sa vo svojej nesmrteľnosti nekonečne nudí, preto sa rozhodol postupne uraziť všetkých obyvateľov vesmíru.

Thatcherová a otázka detskej nevinnosti

Po dvadsiatichpiatich rokoch od napísania románu Dieťa v pravý čas sa znovu presviedčame (v jeho druhom českom vydaní), že morbídny správca Betónovej záhrady pustil do svojho vnútorného (a našťastie i literárneho) sveta nové emócie. Betónu sa nepodarilo udusiť zárodky živých kvetov.