Ján Gregor

Good bye Iron Lady!

Dnes možno prišiel čas pozrieť si Oscarovú dámu Železná dáma, v ktorej si bývalú britskú premiérku Margaret Thatcherovú zahrala Meryl Streep. Francois Mitterrand o nej povedal, že má pery Marilyn Monroe a oči Caligulu. Životopisný film Iron Lady sa sústredil najmä na jej oči.

Londýn mieri do neba

Britská metropola bola dlho mestom so strachom z výšok. O mesiac oficiálne otvoria jeho najvyššiu budovu, ktorá bude zároveň najvyššou v celej Európe. Viac ako tristometrový sklenený ihlan od Renza Piana, ktorý si ním splnil svoj sen. Stane sa to paradoxne v období, keď sa občania opäť stavajú proti vysokým budovám – a často úspešne.

Premiér a prasa

Ako by sa zachoval slovenský premiér, keby musel o štvrtej popoludní pred celým národom súložiť s prasaťom? Je nepredstaviteľné, že by sa takýmto námetom zaoberala niektorá z našich televízií, v Británii je však situácia iná.

Krajina plná veľkých prázdnych domov

Svojpomocné budovanie je jedným zo symbolov Slovenska. Zuzane Liovej sa o ňom podarilo nakrútiť nadčasový – a veľmi dobrý – film.

Život na gauči

Aj o banálnych témach sa dajú napísať úžasné knihy, Joe Moran sa rozhodol zachytiť život bežného Brita od raňajok až do polnoci, kedy zalezie do postele a zhasne svetlo.

Charlesov sen o architektúre

Mnohí si myslia, že jediným prínosom princa Charlesa je zásobovanie médií bulvárnymi historkami. Nič nie je tak ďaleko od pravdy. Je angažovaný v mnohých organizáciách a medzi jeho hlavné vášne patria životné prostredie či architektúra.

Týranie zumbou

Minister školstva krátko pred otvorením novej sezóny oznámil, že deti budú mať tri hodiny telesnej výchovy, v rámci ktorej by trebárs mali tancovať zumbu. Je to dobrá správa, lebo podľa akéhosi výskumu su ľudia, ktorí dobre tancujú, zároveň dobrí v posteli. A imidžu krajiny neprospieva nič tak ako povesť, že jej obyvatelia dokážu byť náruživí.

Náčelníci

Už aspoň desať rokov analytici pri páde každého exotického režimu opakujú mantru, že je to len začiatok ďalších problémov, pretože tamojšiu kultúru ovládajú kmene. Všetko dokopy dokázal udržať iba silný tyran, najnovším vzorovým tmelom, za ktorým začali plakať, je Muammar Kaddáfí.

V britských uliciach

Na uliciach horia autá a davy rabujú obchody. Z diaľky to vyzerá ako vzbura nespokojnej utláčanej vrstvy, ktorá bojuje o svoje práva, v skutočnosti je to vrstva hýčkaná štátom a zanedbávaná sama sebou.

Len nech si Cigán zostane tam, kde je

Filmy Martina Šulíka sa menia, od poetických tém sa presúva k sociálnym. Po príbehu o štyroch nezamestnaných z Ostravy sa dostal do osady, kde sú bez práce prakticky všetci.