John William Waterhouse: Echo and Narcissus
Kristin Dombek
Meghan Daum
Peter Birčák
Kate Bolick
Aňa Ostrihoňová
Adam Phillips
Tomáš Mrva
Foto: Peter Musolino, Flickr.com (licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Flickr.com (Chrism Gilmore, licencia Creative Commons)
Vera Cosculluela
Výrez z portrétu Ľudovíta Štúra od Jozefa Božetecha Klemensa, obraz sa nachádza v expozícií Slovenského národného literárneho múzea Matice slovenskej v Martine
Peter Podolan
Foto: Flickr.com (Ian Sanderson)
Branislav Kovár
Peter Podolan

Prostoreký kráľovský manžel

Denník Daily Telegraph vyhlásil za Brita roku 2011 manžela kráľovnej Alžbety princa Philipa. Deväťdesiatročný rodák z ostrova Korfu je po celom svete známy najmä svojou prostorekosťou. Pri príležitosti svojich 90. narodenín žartoval, že sa blíži ku koncu „dátumu spotreby". Napriek zhoršujúcemu sa zdraviu sa vlani zúčastnil na 300 oficiálnych podujatiach.

Ak by sme chceli byť k princovi zhovievaví, tak by sa mnohé jeho výroky dali označiť za nediplomatické. Oveľa presnejšie ich však vystihujú slová elitárstvo, xenofóbia a rasizmus. Keď v roku 2006 oslavoval 85. narodeniny, tak mu dvaja novinári Phil Dampier a Ashley Walton pripravili nečakaný darček – stostranovú knihu s názvom Duke of Hazard: Wit and Wisdom of Prince Philip, ktorá obsahuje tie najznámejšie perly ducha, aké kedy vojvoda z Edinburghu za svoj dlhý život vyplodil.

Princ Philip hovorí rád a veľa a počas stoviek oficiálnych návštev a vystúpení sa mu už podarilo pourážať rôzne krajiny, spoločenské skupiny, menšiny a dokonca aj vlastnú rodinu. Medzi jeho prvé mediálne preslávené faux pas patrí otázka kenskému prezidentovi Jomovi Kenyattovi počas ceremónie vyhlásenia nezávislosti Kene od britského impéria, keď sa ho spýtal, či to naozaj chce.

O tom, že imperiálne myslenie má Philip hlboko zakorenené, svedčí aj povzdych pri stretnutí s niekdajším paraguajským diktátorom Alfredom Stroessnerom: „Je to príjemná zmena byť v krajine, ktorej nevládnu jej ľudia.“ Aj napriek čiastočne nemeckému pôvodu sa manželovi britskej kráľovnej podarilo uraziť bývalého nemeckého kancelára Helmuta Kohla, keď ho v roku 1976 oslovil ako ríšskeho kancelára, čo bol titul, ktorý sa prestal používať po zániku nacistickej Tretej ríše.

Nemci sa však nemusia cítiť osamotene. Čo-to sa od princa ušlo aj Maďarom, keď istému Britovi v Budapešti povedal, že tam určite nie je dlho, pretože inak by už mal veľké brucho. Oveľa horšie však dopadli mimoeurópske národy. Britských študentov v Číne varoval, že ak tam zostanú pridlho, tak im zošikmejú oči. Keď stretol iného študenta z Británie, ktorý sa práve vrátil z Papuy Novej Guiney, tak mu vetou „Takže sa ti podarilo nedať sa zjesť?“ netaktne pripomenul kanibalskú minulosť ostrova.

Vojvoda z Edinburghu má celkovo problém vyrovnať sa s tým, že niektoré časti sveta už nie sú obývané necivilizovanými divochmi. Na návšteve Austrálie pri stretnutí s Aborigíncami zisťoval, či po sebe ešte stále hádžu kopije. Opýtaný muž, v civile úspešný podnikateľ, ho ubezpečil, že už nie. Podobne na Kajmanských ostrovoch sa pýtal jedného z obyvateľov, či náhodou nie je potomkom pirátov.

Manžel kráľovnej si však ľahko dokáže pohnevať aj vlastných poddaných. Pred štyridsiatimi rokmi lakonicky skonštatoval, že anglické ženy nevedia variť. To však bola len nevinná poznámka v porovnaní s necitlivým komentárom na začiatku osemdesiatych rokov, keď Britániu trápila vysoká nezamestnanosť. „Každý hovoril, že musíme mať viac voľna a teraz sa sťažujú, že sú nezamestnaní,“ ťažkal si nespokojný princ.

Na jednej z recepcií v Buckinghamskom paláci sa jedného z černochov opýtal, z ktorej exotickej časti sveta pochádza. „Z Birminghamu,“ po pravde odvetil oslovený lord Taylor. Podobne sa zachoval princ Philip aj pri stretnutí s britskými študentmi v Nemecku. Keď dvaja z nich spomenuli, že pochádzajú z toho istého mesta v Severnom Írsku, vojvoda z Edinburghu poznamenal: „Konečne máme v jednej miestnosti dvoch Írov, ktorí sa na niečom zhodnú.“

Aj napriek tomu, že Philip má svojom oficiálnom titule aj názov škótskeho hlavného mesta, jeho vzťah k obyvateľom severnej časti Britských ostrovov nie je najvrúcnejší. Inak by sa inštruktora v autoškole nepýtal, ako sa mu darí držať domácich bez pitia dosť dlho na to, aby vodičské skúšky zvládli. O nedostatku taktu voči menšinám svedčí aj komentár v jednej z edinburských tovární, kde princ zbadal nedbalo namontovanú skrinku na poistky: „Vyzerá to, ako by to robil Ind.“ Buckinghamský palác sa neskôr za tento princov výrok oficiálne ospravedlnil.

Rozhorčenie však spôsobili aj Philipove poznámky na adresu telesne postihnutých. Nepočujúcim deťom, ktoré pri oslave v Cardiffe sedeli hneď pri hudobníkoch, povedal: „Keď sedíte tak blízko, nečudo, že ste hluchí.“ Pri inej príležitosti sa zase muža na invalidnom vozíku spýtal, na čo mu je ešte aj palica.

Zdá sa však, že autori zbierky princových výrokov môžu pomaly pripravovať druhé vydanie. Prílev jeho nepremyslených komentárov sa totiž nezastavuje. Pár mesiacov pred vstupom Rumunska do EÚ nemiestne žartoval na adresu tamojších sirôt. „Je ich tam toľko, až máte pocit, že ich rodia, len aby ich dávali do sirotincov,“ skonštatoval Philip.

Princ sa už niekoľkokrát sťažoval, že novinári nechápu jeho spôsob humoru a berú jeho slová príliš vážne. Útechou mu môže byť aspoň to, že kmeň Yaohnanen na ostrove Tanna patriacom k štátu Vanuatu, ho uctieva ako stelesnenie ducha, ktorý sa podľa legendy odsťahoval do Anglicka, kde sa oženil s kráľovnou. Ostrovania netrpezlivo očakávajú návrat svojho boha, ktorý by bol dokonca oslobodený od kmeňovej povinnosti loviť prasce. Zatiaľ sa princ Philip na sťahovanie nechystá, svojim uctievačom však aspoň poslal tri svoje fotografie.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných [7] 30 dní

Inzercia