Tomáš Černák
Tomáš Mrva
Ľubomír Jaško
Vladimír Bačišin
Foto: www.kbministries.net
Aňa Ostrihoňová
Foto: Laynekennedy.com
Tomáš Mrva

Samovražedné komando SaS

Vo Veľkej Británii je SAS špeciálna vojenská jednotka, ktorá vznikla s cieľom nasadenia za nepriateľskou líniou. Na Slovensku je SaS samovražedné komando, ktoré sa v jednom šíku rozbehlo čelom proti eurovalu. Ten to v konečnom dôsledku prežil. Slovenská vláda nie.

Pri hlasovaní o rozšírení eurovalu a zároveň o dôvere vláde sa Richard Sulík a jeho spoločníci nesprávali ako politická strana, ale ako nihilistická sekta, ktorej je úplne jedno, aké bude mať jej konanie následky. Sulík stále trvá na tom, že niekedy je osobné presvedčenie viac ako všetko iné.

Ešteže sa toho nedržal Winston Churchill, keď sa rozhodol pre spojenectvo s diablom (Stalinom), aby porazil ešte väčšie zlo (Hitlera). Tak aj Sulík mohol so zaťatými zubami zahlasovať za euroval a voličom to zdôvodniť ako kompromis vo vyššom záujme. A v roku 2014 by sa na to možno aj tak nikto nepýtal.

On však zjavne verí tomu, že euroval je väčšie zlo ako bankrot Grécka, prípadné obrovské problémy nenávidených nemeckých a francúzskych bánk a následná panika ich klientov, ktorí si začnú vyberať úspory, a návrat spolku, ktorý na Slovensku bačoval v rokoch 2006-2010, dokopy.

Čo vlastne Sulík svojou tvrdohlavosťou získal? Do konca života bude zaspávať s dobrým pocitom, že nezradil svoje presvedčenie. Cenou za to bol pád vlády, ktorá nebola ani zďaleka geniálna, ale oproti tej predchádzajúcej vyzerala ako FC Barcelona v porovnaní s majstrom Lichtenštajnska. Sulík potopil premiérku, o ktorej sám povedal, že bola najčestnejšia a najtransparentnejšia zo všetkých ľudí, ktorí sa v tejto funkcii doteraz vystriedali. Okrem toho posilnil pozíciu ostrieľaných politických intrigánov Dzurindu a Fica.

Jeho hlavný cieľ, zastavenie eurovalu, sa mu aj tak nepodarilo dosiahnuť. Len ho pozdržal o dva dni (v mytológii SaS bude tento deň známy ako Čierny štvrtok trinásteho). To, že príde o post predsedu parlamentu, nejako rozchodí. Horšie však bude, že jeho koaličný potenciál je momentálne zrejme nižší ako Roberta Fica, a to je výkon, aký sa nepodarí len tak hocikomu.

Navyše knokautovaním vlády zbytočne vrátil do hry HZDS a SMK, ktoré by za štyri roky mimo parlamentu postupne upadli do zabudnutia. Takto sa môžu zmobilizovať a tesne preliezť do parlamentu, najmä ak bude nízka volebná účasť a ich voliči tradične disciplinovaní. Už v parlamente so šiestimi stranami a rôznymi pridruženými spolkami (OKS, Obyčajní ľudia a teraz už aj Belousovová s Pučíkom) je chaosu viac než dosť. Keď ich bude osem, tak nám hrozí paralýza na belgický spôsob.

Sulík možno dúfa, že vo voľbách zoberie voličov SDKÚ a Mostu a bude najsilnejším pravicovým politikom a pri povolebnom stole bude rozdávať karty on. Je to síce dosť nepravdepodobné, ale pri nevyspytateľnosti slovenského voliča sa nedá nič vylúčiť. Keďže však svojich bývalých koaličných partnerov dosť vytočil a v SDKÚ, KDH aj Moste existujú ľudia, ktorí sú za istých okolností pristať na spoluprácu so Smerom. Richard Sulík a SaS sa teda môžu skôr začať pripravovať na život v opozícii, kde síce budú môcť prichádzať s nápadmi každý deň, ale neovplyvnia vôbec nič. Do utorka tú šancu mali.

Veľké zúčtovanie bude 10. marca. Potom uvidíme, kto je aký hráč politického pokru. Dovtedy budú mať najväčšiu radosť zo súčasného vývoja reklamné agentúry, ktoré budú zavalené objednávkami na predvolebné billboardy, plagáty a letáky. Aspoň v jednom sektore sa kríza odkladá...

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť