Nebola rentierka, ale matematička

Až na jednu výnimku ma v škole učili matematiku vždy ženy. Ešte na prelome 18. a 19. storočia sa však nádejné matematičky museli ukrývať za mužskú identitu. Jednou z nich bola Sophie Germainová (1776 – 1831).

Kedy sa dočkáme umelej fotosyntézy?

O umelej fotosyntéze som sa prvý raz dozvedel z románu Iana McEwana Solar. Myšlienka sa mi zdala taká uletená, že som jej nevenoval väčšiu pozornosť. Zdá sa však, že vedci na umelej fotosytéze svedomito pracujú.

Od vzniku života k jeho stvoreniu

Jednou z najväčších pretrvávajúcich záhad vedy je vznik života. Odpoveď nepoznáme dokonca ani v čase, keď sme už v ére syntetickej biológie, kde (do istej miery) život sami vytvárame.

Kedy je lietadlo zelenšie ako auto?

Väčšina ľudí, ktorí sa v lete chystajú na dovolenku, zrejme uvažuje o výbere dopravného prostriedku najmä z hľadiska financií. Ak by sa náhodou zaujímali o vplyv svojej cesty na životné prostredie, výber nebude ľahký.

Sebavedomá nevzdelanosť a deštrukcia humanitných vied

Rakúsky profesor filozofie Konrad Paul Liessmann napísal v roku 2006 zásadnú knihu, za ktorú dostal titul Vedec roka udeľovanú Klubom novinárov vedy a vzdelávania. Možno preto predpokladať, že jeho názory, postrehy a hodnotenie súčasného stavu nie sú osamotenými výkrikmi rozhnevaného starosvetského profesora, ale výrazne rezonujú s postojmi pomerne veľkej časti akademickej komunity.

Nadčlovek alebo túžba po dokonalosti

Ľudské dejiny sprevádzajú už od ich počiatkov dve veľké túžby – dosiahnuť nesmrteľnosť a dokonalosť. Aj keď ich splnenie je nereálne, vďaka technologickému pokroku sa k nim aspoň približujeme rýchlejšie než kedykoľvek inokedy.

Plyn z bridlíc – nový kameň úrazu

Podľa nedávnej správy Českej geologickej správy sa zásoby plynu z bridlíc môžu nachádzať aj v oblastiach blízko slovenských hraníc. Je to pre nás šanca znížiť závislosť na ruskom plyne, alebo nová hrozba pre životné prostredie?

Čo sa stalo s ozónovou dierou?

Pred dvoma desaťročiami to spolu s nechráneným sexom bola najväčšia hrozba pre ľudstvo. Vďaka nej do našich domácností vnikli Dobsonove jednotky a zmizli z nich chladničky s freónom. A potom nastalo ticho.

Kto zabil vodíkové auto?

Éra vodíkových áut sa mala začať v roku 2015. Revolúcia sa však odkladá. Ako inak, pre nedostatok peňazí. A aj preto, že vodíkové auto možno nie je až taký dobrý nápad.

Grafén – materiál budúcnosti

Jednoatómová vrstva uhlíku nie je práve najočakávanejš kandidát na bombastické titulky. Napriek tomu ju označujú za rockovú hviezdu medzi materiálmi alebo zázračnú látku, ktorá privádza vedcov do vytŕženia. Zoznámte sa s grafénom.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia