Gaia de Beaumont
John William Waterhouse: Echo and Narcissus
Kristin Dombek
Meghan Daum
Peter Birčák
Kate Bolick
Aňa Ostrihoňová
Adam Phillips
Tomáš Mrva
Foto: Peter Musolino, Flickr.com (licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Flickr.com (Chrism Gilmore, licencia Creative Commons)
Vera Cosculluela
Výrez z portrétu Ľudovíta Štúra od Jozefa Božetecha Klemensa, obraz sa nachádza v expozícií Slovenského národného literárneho múzea Matice slovenskej v Martine
Peter Podolan
Foto: Flickr.com (Ian Sanderson)
Branislav Kovár

Sebectvo tých druhých

John William Waterhouse: Echo and Narcissus

Narcisi sú imitátormi par excellence a nekopírujú nudné súčasti osobnosti tých druhých.

Zo začiatku je narcis výnimočne očarujúci, dokonca je láskavý a milý. Po chvíli sa však zameria len na seba. Môže to byť „on“ aj „ona“, ale zostaňme pri „ňom“. Keď niekoho takéhoto spoznáte, pomyslíte si: je plný seba. Ale narcis je prázdny.

Normálni, zdraví ľudia sú naplnení „ja“, akousi substanciou pripomínajúcou dušu či osobnosť, a ak ju máte, vyžaruje láskavosť z vášho vnútra do okolia. Nikto nevie, čo to je, ale všetci sa zhodnú na tom, že narcisi to nemajú. Často však desivo lepšie ako

Sebectvo tých druhých 

Preklad: Aňa Ostrihoňová

Edícia: La Pomme

Rozmer: 110 x 167 mm

Počet strán: 176

Väzba: Hardcover

Cena: 11,50 EUR

Dátum vydania: 5. október 2017

Kníhkupectvá:Martinus, Artforum, Panta Rhei, Gorila

ISBN: 978-80-89737-67-3

ktokoľvek iný predstierajú, že to majú. Vzhľadom na to, že ich vnútro je prázdne, musia preskúmať ja iných ľudí, aby si vymysleli niečo, čo ako ja vyzerá a znie. Narcisi sú imitátormi par excellence. Spomínaný vrah očividne a zle skopíroval väčšinu svojho manifestu, ale narcisi sú často takí dobrí imitátori, že si ich predstieranie nevšimnete. Nekopírujú nepatrné a nudné súčasti ja. Berú si len tie najväčšie, najúžasnejšie časti iných a vytvoria hologram oplývajúci výnimočnými vlastnosťami. Nazvime toto simulakrum ja s neprirodzenými schopnosťami „klamným ja“. Niekedy pôsobia šialene alebo sú naozaj nudní, ale často, možno preto, že sa musia snažiť oveľa viac ako iní, aby si nejaké ja vybudovali, je pri prvom stretnutí ich klamné ja kvalitatívne lepšie ako bežné, prirodzene sa vyskytujúce ja normálnych, zdravých ľudí. Narcisi sú najobľúbenejšími deťmi v škole. Sú rockové hviezdy. Filmové hviezdy. Nie všetci sú rockové alebo filmové hviezdy, ale pôsobia, akoby nimi boli. Môžu vám povedať, že len vy ich vidíte takých, akí skutočne sú, ale pravdepodobne ide o podvod. Ak je jeden z vašich rodičov narcis, určite vám bude tvrdiť, že ste tiež rocková hviezda, a to je podvod určite.

Narcis vás oceňuje výlučne pod podmienkou, že mu pomáhate pri udržiavaní jeho klamného ja. Ak to neurobíte alebo ak sa pri ňom ocitnete, keď niekto alebo niečo na tomto projekte nespolupracuje, pánboh vám pomáhaj. Keď sa mu predstava začne rozpadať, jeho bolesť a zúrivosť budú nevídané vo svojej pálčivosti či, častejšie, vo svojom chlade. Zablokuje vás, vyhodí zo zoznamu sledovaných, neodpíše na maily, prestane sa s vami úplne baviť. Bude vás podvádzať, akoby o nič nešlo, alebo sa s vami rozíde, hoci sľuboval, že spolu zostanete navždy. Bez okolkov a varovaní vás vyhodí z práce. Spraví čokoľvek, čo vás najviac raní. Odmietne vám poskytnúť čokoľvek, čo najviac potrebujete. Nedokáže súcitiť s inými, ale až desivo dobre vie, ako zničiť vaše city. Keď k tomu dôjde, vaša bolesť bude bolesťou zistenia, že vás ovládla hlúposť a najscestnejšia predstava na svete: verili ste, že keď vás toto hovädo miluje, svet môže byť lepší ako zvyčajne, lepší pre vás ako pre ostatných ľudí.

Narcis nie je len nedobrým človekom, je karikatúrou toho, čo si pod slovami „nedobrý človek“ predstavujeme. Nie je len zlý; je žijúcim, dýchajúcim príkladom zloby. Zoberme si elegantnú formuláciu Immanuela Kanta o tom, ako spraviť správnu vec: konajte spôsobom, ktorý možno zovšeobecniť na univerzálny princíp. Vždy sa správne rozhodnete, ak sa sami seba opýtate: Keby sa všetci správali takto, bol by svet lepším miestom? Rozum vás vždy navedie na správnu odpoveď a vzápätí vás privedie k tomu, že k iným by sme sa nemali správať nikdy ako k prostriedkom, ale ako k cieľom samým osebe. Naopak narcis sa vždy rozhodne konať takým spôsobom, ktorý keby nasledovali ostatní, svet by šiel rovno do pekla.

Chvíľu vám potrvá uvedomiť si, že narcis nie je len zameraný na seba, ale že žiadne seba nemá. Keď k tomu dôjde, jeho dokonalé predstieranie toho, čo ste považovali za starostlivosť, bude pôsobiť strašidelne. Teraz vidíte, že je ako bábka, klaun, pohyblivé telo, čokoľvek, čo pôsobí ľudsky, ale človekom nie je. Pre narcisa je život len javiskom, píše Alexander Lowen, autor knihy Narcizmus: Popretie skutočného ja, a cituje ho wikipédia v hesle o narcizme: „… a keď opona spadne, hra skončí a zabudne sa na ňu. Prázdnota takéhoto života je nepredstaviteľná.“ S takým stavom môžete súcitiť, pomyslieť si, že je strašné žiť a neustále musieť napodobňovať. Môžete o tom premýšľať súcitne, predstaviť si problémy s intimitou, blízkosťou či nejakú traumu z detstva, ktorá narcisa presahuje, alebo si poviete, že váš súcit je len ďalšou známkou toho, že ste naleteli. Keďže narcis nie je schopný empatie, tá vaša je ako potlesk, a tak narcisa uvidíte nielen ako napodobeninu, ale ako čistú zlobu.

Tak čo máte robiť, ak pre narcisa pracujete, ste jeho dieťaťom alebo ste sa do narcisa zamilovali? Niektorí odborníci na duševné zdravie tvrdia, že narcisa môžete ľúbiť, ale že s ním musíte zaobchádzať ako so šesťročným dieťaťom a nič od neho neočakávať. Iní sa domnievajú, že narcisi sa môžu zmeniť. Rozhodovať sa medzi týmito dvomi teóriami môžete donekonečna. A na internete sa teórie zmeny zastáva menšina. V prípade, že ste sa zaplietli s narcisom, vám takmer všetci budú radiť, aby ste hneď zutekali. Ako to opisuje jedna blogerka: „Čo robiť, keď sa s narcisom stretnete prvýkrát? Na to je jednoduchá odpoveď: Obujte si tenisky a rovno na večierku zoberte nohy na plecia!“

Ak poznáte niekoho, kto by mohol trpieť novým sebectvom, a zamysleli ste sa nad logikou príbehu o narcizme, možnože vám napadnú tieto otázky: Ak je teda narcis prázdny, kto alebo čo v jeho vnútri napodobňuje ja? Ak je to len inscenácia, kto alebo čo ju inscenuje? Ovláda svoje klamné ja iným rovnako klamným ja? Ale čo potom ovláda túto jeho časť? Ak opisy narcizmu niekedy celkom nedávajú zmysel, ako je potom možné, že tak desivo priliehavo opisujú väčšinu bývalých frajerov a toľko šéfov a šéfok? A prečo vlastne frajeri alebo šéfky pripomínajú vašich osobných úhlavných protivníkov? Ak zvláštne presné opisy vášho osobného protivníka naznačujú, že sa nachádza za hranicami sveta normálneho duševného zdravia, desivo balansuje na útese patológie, respektíve vykazuje aspoň známky tej istej poruchy ako muž, čo naháňal deti po ostrove a zavraždil každé, ktoré sa mu podarilo chytiť, prečo vám potom niekedy tieto opisy (vo chvíľach, ktoré potichu pochováte hlboko do seba) tiež pripomínajú úplne inú osobu, konkrétne vás samých? A prečo vám hrôza opisovaná na internete spojená so stretnutiami s ľuďmi, ktorí vyzerajú a znejú reálne, ale sú falošní, pripomína pocit z čítania samotného internetu?

Podľa narcistického scenára na tieto otázky nie je čas. Máte čas len na to, aby ste si obuli tenisky a brali nohy na plecia. A veľmi pravdepodobne to nebude váš posledný šprint. V dnešných časoch budete musieť utekať znova a znova. Pretože príbeh o novom sebectve nie je len o vašom frajerovi či generácii mileniálov, alebo o vrahoch. Neil J. Lavender, ktorý bloguje na stránke časopisu Psychology Today a je spoluautorom kníh Príručka jednostranného vzťahu, Nikdy im nevyhoviete a Toxickí kolegovia a kolegyne, píše: „Podobne ako množstvo odborníkov na duševné zdravie sa domnievame, že dnes žije v Spojených štátoch oveľa viac narcisov ako kedykoľvek predtým, pričom vedúce postavenie má generácia mileniálov. Mentalita všetko je ,o nás‘, v ktorej si prisvojujeme nároky na čokoľvek a máme maniere rockových hviezd, je živnou pôdou pre bujnenie narcizmu.“ Po pár kliknutiach sa dostanete k stovkám blogov, článkov, reportáží a kníh, v ktorých sa píše presne to isté. Zo Spojených štátov sa šíri epidémia narcizmu, dokonca aj v Európe sú už ľudia sebeckejší a v Číne, kde sa táto porucha spája so syndrómom „malého cisára“ spôsobeným politikou jedného dieťaťa, môžu byť mileniáli ešte posadnutejší sami sebou než inde na svete. Ďalej sa uvádza, že žijeme v časoch takého prudkého narcizmu, takého návalu klamných ja predstierajúcich skutočné ja, ktoré sa vo svojej sebeckosti živia ja iných, že žijeme v časoch nákazlivej prázdnoty, ktoré sú absolútne výnimočným historickým obdobím.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia