Gaia de Beaumont
John William Waterhouse: Echo and Narcissus
Kristin Dombek
Meghan Daum
Peter Birčák
Kate Bolick
Aňa Ostrihoňová
Adam Phillips
Tomáš Mrva
Foto: Peter Musolino, Flickr.com (licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Flickr.com (Chrism Gilmore, licencia Creative Commons)
Vera Cosculluela
Výrez z portrétu Ľudovíta Štúra od Jozefa Božetecha Klemensa, obraz sa nachádza v expozícií Slovenského národného literárneho múzea Matice slovenskej v Martine
Peter Podolan
Foto: Flickr.com (Ian Sanderson)
Branislav Kovár

Praotec počítačov

Ak o niekom môžeme povedať, že predbehol svoju dobu, takmer isto to platí o britskom matematikovi a vynálezcovi Charlesovi Babbageovi (1791 – 1871), ktorý už v 19. storočí navrhol stroj, ktorý dnes označujeme za predchodcu počítača.

Babbage bol synom londýnskeho bankára a už od detstva prejavoval veľký záujem o matematiku, obzvlášť algebru. Podľa článku na stránke Inštitútu Charlesa Babbage, keď začal študovať na univerzite v Cambridgei, vedel o matematike oveľa viac ako jeho učitelia. Bolo len otázkou, kedy jeho brilantná myseľ príde s niečím revolučným.

Zbaviť sa ľudských chýb

Nebolo treba čakať príliš dlho. V lete 1821 sa mladý matematik hrabal v astronomických tabuľkách a nachádzal v nich jednu chybu za druhou. Išlo o nesprávne prepočty alebo prepisy. Babbage vtedy vraj vyslovil legendárne slová: „Kiežby tieto výpočty robila para.“ Samozrejme, pod parou myslel parný stroj. A podľa niektorých zdrojov, myšlienka vytvoriť mechanický počítací stroj skrsla v jeho hlave už oveľa skôr. To dnes nie je až také podstatné.

Babbage nezostal len pri lamentovaní, ale pustil sa do práce a v roku 1822 predstavil svoj návrh Kráľovskej spoločnosti, britskej obdobe akadémie vied. Kráľovská spoločnosť odporučila vláde, aby projekt podporila a tá vskutku schválila grant 1500 libier.

Konštruovanie diferenčného stroja, ako Babbage svoj vynález nazval, sa však naťahovalo. Medzitým Babbagea v roku 1827 postihla séria osobných tragédií. V priebehu necelých šiestich mesiacov zomreli jeho manželka, otec aj syn.

Zdrvený Babbage odchádza do kontinentálnej Európy, aby sa tam zotavil. Počas jeho neprítomnosti sa projekt diferenčného stroja stáva terčom početných útokov neprajníkov, ktorí tvrdia, že nikdy nebude fungovať, prípadne, ak aj fungovať bude, tak nebude mať praktické využitie. Najviac ho však obviňovali z toho, že rozflákal vládne peniaze.

Tok peňazí z vlády postupne vysychal a čo bolo pre projekt ešte horšie, Babbage sa dostal do sporu s výrobcom stroja Josephom Clementom. Pohádali sa na odškodnom za presun dielne bližšie k Babbageovmu domu. Clement z projektu, ktorý dovtedy stál 23 tisíc libier, z toho šesťtisíc zaplatil Babbage z vlastného vrecka, vycúval. Vláda ho oficiálne ukončila až v roku 1842, ale vtedy mal už Babbage na mysli iný, lepší stroj.

Na vyššiu úroveň

Neskôr dostal názov analytický stroj. Na stránke Múzea počítačovej histórie sa o ňom píše, že obsahuje veľa základných princípov, ktoré sa nachádzajú aj v moderných digitálnych počítačoch a predstavuje prechod od mechanizovanej aritmetiky k „výpočtovej technike“. Je to práve analytický stroj, ktorý neskôr Babbageovi zaistil, že ho nazývame priekopníkom počítačov.

Babbage a jeho pomocníci vytvorili päťsto veľkých náčrtov stroja a tisíc hárkov mechanických poznámok. Vytvorili niekoľko testovacích súčiastok navrhovaného stroja, ale tentoraz sa vládnej dotácie nedočkali. Namiesto toho premiér Peel ponúkol Babbageovi povýšenie do šľachtického stavu. Ohrdnutý vynálezca túto poctu odmietol.

V súvislosti s prácou na analytickom stroji nesmieme zabudnúť na príspevok Ady Lovelaceovej, ktorá bola známa nielen ako dcéra básnika Georgea Gordona Byrona, ale najmä ako skvelá matematička. Hovorila sa o nej, že okrem Babbagea bola jediná, kto rozumel princípom jeho stroja. Navyše ho obohatila o niečo, čo by sme dnes nazvali počítačovým programom. V našom seriáli sa jej budeme venovať osobitne, takže sa vrátime k Babbageovi.

Druhý diferenčný stroj

Počas prác na analytickom stroji si Babbage uvedomil, že pôvodný návrh diferenčného stroja by sa dal zjednodušiť, a teda zlepšiť. Využil poznatky z analytického stroja a v roku 1849 bol návrh druhého diferenčného stroja hotový. V porovnaní s pôvodným mal len tretinu súčiastok, ale väčší výkon. Napriek tomu pozostával z osemtisíc súčiastok, vážil päť ton a meral 3,3 metra na dĺžku a 2,1 metra na výšku. Najlepšie na ňom je, že na rozdiel od predchádzajúcich návrhov, tento sa podarilo uskutočniť. Ale nie hneď.

V roku 1985 sa Vedecké múzeum v Londýne rozhodlo, že k dvestému výročiu narodenia Charlesa Babbagea druhý diferenčný stroj zostrojí. Novodobí vedci si zaumienili, že sa pokúsia byť čo najviac autentickí. Používali síce nové výrobné metódy, ale s jedným obmedzením – žiadna súčiastka nemohla byť vyrobená v lepšej kvalite, než aká bola dosiahnuteľná za Babbageových čias.

V roku 1991, presne dvesto rokov po narodení veľkého vynálezcu, sa podarilo dokončiť výpočtovú časť. Tlačiarenskú a šablónovú časť sa podarilo dokončiť až v roku 2002. Existujú dva funkčné exempláre – jeden sa nachádza vo Vedeckom múzeu v Londýne a druhý v Múzeu počítačovej histórie v Mountain View v Kalifornii.

Charles Babbage sa skonštruovania svojho diferenčného stroja nedožil a zomrel ako sklamaný a zatrpknutý muž. Pritom jeho život bol oveľa viac ako len séria neúspešných pokusov zostrojiť počítač.

Ak by sme mali zostať pri hmatateľných praktických veciach, treba spomenúť, že je vynálezcom zmetadla prekážok na lokomotívy a spolu so synom Herschelom zostrojil zariadenie, ktoré meralo rýchlosť a zároveň vibrácie vlaku, akúsi vlakovú čiernu skrinku. Patrí tiež medzi priekopníkov poistnej matematiky. Bol to on, kto vypracoval prvé spoľahlivé aktuárske tabuľky. Pomáhal tiež so zavedením moderného poštového systému v Anglicku a je aj autorom diela O ekonómii strojov a manufaktúr, ktorú neskôr výdatne citovali Marx aj John Stuart Mill.

V seriáli Zabudnutí velikáni prinášame portréty menej známych významných osobnosti dávnych aj nedávnych svetových aj slovenských dejín.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia