Gaia de Beaumont
John William Waterhouse: Echo and Narcissus
Kristin Dombek
Meghan Daum
Peter Birčák
Kate Bolick
Aňa Ostrihoňová
Adam Phillips
Tomáš Mrva
Foto: Peter Musolino, Flickr.com (licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Flickr.com (Chrism Gilmore, licencia Creative Commons)
Vera Cosculluela
Výrez z portrétu Ľudovíta Štúra od Jozefa Božetecha Klemensa, obraz sa nachádza v expozícií Slovenského národného literárneho múzea Matice slovenskej v Martine
Peter Podolan
Foto: Flickr.com (Ian Sanderson)
Branislav Kovár

Govorit Moskva – protest v predvečer výročia inaugurácie prezidenta Putina

Dnes večer o siedmej na Blatnom námestí v Moskve. Tam sa na výročie minuloročného veľkého protestného zhromaždenia odváži ruská nesystémová opozícia.

Odvážením mám na mysli nielen odvahu – mimoriadne potrebnú pre všetkých angažovaných občanov v krajine, kde účasť na nepokojnom mítingu (napr. hádzanie kameňov do „policejskych“, bitka s nimi, či poškodený zub člena špeciálnej jednotky) môže skončiť aj hrozbou odňatia slobody. Odváži sa tam totiž aj prípadný úbytok či prírastok na váhe antiputinovcov.

V Rusku sa protesty začali v roku 2011 pre údajný neregulárny priebeh parlamentných volieb, neskôr v súvislosti s návratom Vladimíra Putina z premiérskeho do prezidentského kresla a pre ďalšie opatrenia prijaté Dumou, resp. v súvislosti s protestmi. Energia metropolitných demonštrácií vyústila do vytvorenia koordinačnej rady ruskej nesystémovej opozície, akéhosi alternatívneho parlamentu a organizačného centra na prípravu ďalších akcií.

Koordinačnej rade mnohí vytýkajú, že sa zaoberá predovšetkým sama sebou, že je málo revolučná, ale aj, že v jej radoch sú zástupcovia príliš revolučných či extrémistických prúdov.

Tento rok by sa malo skončiť jej prvé funkčné obdobie a voľby do nej (najmä pokiaľ ide o účasť občanov v nich) preveria jej zmysel a životaschopnosť. Nech ju stihne akýkoľvek osud, jej existencia je prejavom, že hybné sily zmeny v Rusku si uvedomujú limity masových demonštrácií.

Aj Slovensko vďaka Gorile zase zažilo, „Čo [naozaj] dokáže ulica“. Protestné hnutie, ktoré vzhľadom na svoj (neskorším vývojom preukázaný) völkisch základ hlavnoprúdové elity neinšpirovalo ani neašpirovalo na ich získanie na svoju stranu, narazilo na rovnaké limity pouličných pohybov ako v Rusku. Keďže slovenská inteligencia nesplodila žiadnu koordinačnú radu, ročné výročie protigorilých protestov sa celebrovalo za neuveriteľného ticha a hlbšieho prepadu do kolektívnej straty pamäti. Krajina sa nám teda ďalej rozpadáva pred očami, a až na ojedinelé výnimky to vyzerá tak, že ani niet inej alternatívy ako čoraz mýtickejšie pôsobiaci monolit Smeru.

V Rusku sa hrá vyššia liga. A Kremeľ si aj bez svojho (momentálne podľa všetkého nehrajúceho) oberstratéga Vladislava Surkova uvedomuje, že priťahovanie skrutiek je možné, len ak existuje aspoň metropolitný ventil, cez ktorý možno vypúšťať nazhromaždenú paru nespokojencov. Dnešný míting preto, aj napriek tomu, že kazí predvečer osláv druhej prezidentskej inaugurácie Vladimíra Putina, moskovská radnica povolila, čím mu vstrekla istú dávku rastového hormónu. Aj keď bežní občania sa z ruských provládnych televíznych a rozhlasových kanálov o ňom podľa všetkého zase nič nedozvedia, prezidentská administratíva bude pozorne (až sa žiada povedať, že tvár za tvárou) sledovať, koľko ľudí prišlo na Blatné námestie vyjadriť svoju odpor voči existujúcemu režimu. K trestne stíhaným účastníkom protiputinských protestov z minulého roka tak možno pribudnú ďalší. Ibaže by na Blatné prišla celá Moskva. To by bolo iné – celý národ sideť [v base] nemôže. Nuž, uvidíme (sa).

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia