Gaia de Beaumont
John William Waterhouse: Echo and Narcissus
Kristin Dombek
Meghan Daum
Peter Birčák
Kate Bolick
Aňa Ostrihoňová
Adam Phillips
Tomáš Mrva
Foto: Peter Musolino, Flickr.com (licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Flickr.com (Chrism Gilmore, licencia Creative Commons)
Vera Cosculluela
Výrez z portrétu Ľudovíta Štúra od Jozefa Božetecha Klemensa, obraz sa nachádza v expozícií Slovenského národného literárneho múzea Matice slovenskej v Martine
Peter Podolan
Foto: Flickr.com (Ian Sanderson)
Branislav Kovár

Čierna hviezda Ruska

Abram Petrovič Gannibal je označovaný za prvého černošského intelektuála v Európe. Napriek mnohým vlastným zásluhám je dnes známy najmä ako prastarý otec Alexandra Sergejeviča Puškina.

Len málo významných osobností sa tak vytratilo z dejín ako tento velikán, ktorého život bol veľkým ironickým oblúkom od otroka po veľkostatkára, ktorý sám vlastnil nevoľníkov. Cár Peter Veľký ho pôvodne kúpil z Istanbulu spolu s jeho bratom. Neskôr si ho však adoptoval, nechal ho pokrstiť a v podstate ho využil na sociálny experiment. „Peter chcel ukázať bojarom, že je možné, aby sa človek sám niekam vypracoval,“ tvrdí Hugh Barnes, autor knihy Gannibal: The Moor of Petersburg.

Priateľ európskych velikánov

Gannibalovi sa to do značnej miery aj podarilo. Stal sa totiž doslova polyhistorom. Vynikol ako cárov politický poradca, prekladateľ, staviteľ civilných aj vojenských projektov, špión, ale aj ako generál. Medzi jeho najväčšie zásluhy patrí vybudovanie Ladožského kanála, ako aj stavba opevnenia na ostrove Kotlin, ktoré zohralo kľúčovú úlohu pri obrane Leningradu počas druhej svetovej vojny.

Cárov obľúbenec ani zďaleka nepôsobil izolovane. Na svadbe cároviča Alexeja diskutoval s nemeckým polyhistorom Gottfriedom Leibnizom o kryptografii, vojenskej technike a školských reformách. Keď pôsobil v Paríži ako študent vojenského inžinierstva, ale aj Petrov špión, stretol sa s významnými postavami francúzskeho osvietenstva Voltairom a Montesquieuom. A nielen stretol, ale svojím intelekom na nich aj výrazne zapôsobil.

Odporcovia otroctva uvádzajú Gannibala ako príklad, prečo je nesprávne zotročovať takýchto talentovaných ľudí. „Do istej miery ho môžeme považovať za hrdinu. Priniesol totiž do Európy niečo africké a tá z toho profitovala,“ myslí si Hugh Barnes. Dodáva však, že Rusi sa nikdy celkom nevyrovnali s africkým pôvodom Puškina, jedného z ich najväčších básnikov.

Stratené korene

Samotný Puškin svoj pôvod pomerne usilovne skúmal. Rozpísal dokonca román Černoch Petra Veľkého, ale nikdy ho nedokončil. V Rusku, ani neskôr v Sovietskom zväze, historici ani literárni vedci Puškinove africké korene príliš neskúmali. Výnimkou v tomto smere bol ďalší literárny velikán Vladimir Nabokov. Ten mal však úlohu sťaženú tým, že v exile nemal prístup k pôvodným ruským historickým dokumentom.

Pre Gannibalov život je príznačné, že sa z času na čas vytratí z javiska veľkej politiky a vedy, aby sa o niekoľko rokov znova vrátil akoby sa nič nestalo. Nemožno sa teda čudovať, že tajomstvom je opradené aj miesto, odkiaľ Gannibal pochádza. Podľa jednej z teórii pochádzal z územia dnešnej Etiópie, z mesta Lagone. Podľa Hugha Barnesa ale nie je podložená žiadnymi faktami: „Bola však prijateľnejšia, pretože Etiópia bola považovaná za menej africkú. Súvisí to s tým, že išlo o kresťanskú krajinu. Etiópčania v očiach Rusov vlastne ani neboli černosi.“ Problém etiópskej stopy je v tom, že Lagon ani Lagone tam neexistujú.

Vladimir Nabokov aj Dieudonné Gnammankou, ruský vedec pôvodom z Beninu, však naznačili, že rodiskom Gannibala môže byť Logone/Birni pri Čadskom jazere. Tamojší obyvatelia sa pochopiteľne ku Gannibalovi s radosťou hlásia. Do istej miery im nahráva aj tajomné motto na Gannibalovej pečati – fummo.

Teória, že môže ísť o skratku latinského Fortuna viam meam mutavit oppido (Šťastena úplne zmenila môj život) je dosť nepravdepodobná, pretože Gannibal takmer vôbec nevedel po latinsky. Keď však Hugh Barnes navštívil kmeň Kotoko, jeho vládca, sultán, mu prezradil, čo slovo v ich jazyku znamená – vlasť, domovina. Nie je to dôkaz, ale nepochybne zaujímavá stopa.

Po smrti Petra Veľkého upadol Gannibal na niekoľko rokov do nemilosti. Skončil v neoficiálnom vyhnanstve na Sibíri, ale neskôr sa na neho šťastena opäť usmiala. Cárovná Alžbeta ho povýšila na generálmajora a navyše mu pridelila veľkostatok so stovkami nevoľníkov. Bývalý otrok sa tak sám stal pánom nad životom a smrťou iných ľudí.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia