Prvú knihu o občianskych slobodách napísal Švéd

Nedávno sme si pripomenuli výročie vydania prvého Traktátu o občianskych slobodách (1759), ktorý bol východiskom prvých zákonov o slobode tlače a normou, ktorá umožňuje občanom slobodný prístup k informáciám.

Predvoj krízy humanity

Epštejnovou esejou sa končí improvizovaná trilógia súčasnej ruskej publicistiky na stránkach Revue svetovej literatúry. Alebo je to tretí diel tetra-, penta- či n-lógie? Ktovie, materiálu by bolo nepreberné množstvo. No publikácie v posledných troch číslach RSL majú určitý zmysel ako celok.

Sloboda nie je osamelosť

Americká novinárka a spisovateľka Kate Bolick napísala knihu o svojom vlastnom živote, ktorý poprepájala so životmi piatich, neprávom zabudnutých žien. Kniha Jej vlastný život vyvolala v USA kontroverzné reakcie, Kate Bolick sa v nej dotkla citlivej témy, tradičných konzervatívnych hodnôt. V rozhovore hovorí aj o ženskom priateľstve, aj o nenávisti.

Vynálezca lokomotívy vyšiel na mizinu

Svojím vynálezom spôsobil revolúciu v doprave. Richard Trevithick (1771 – 1833) však nemal šťastie v podnikaní a zomrel chudobný ako kostolná myš. Pochovali ho v neoznačenom hrobe.

Prvú šachovú šampiónku zabila bomba

Za svoj krátky život toho dokázala neuveriteľne veľa. Medzi ženami nemala v šachu konkurenciu a dokázala potrápiť aj mužských veľmajstrov. Aj preto českí šachisti vyhlásili rok 2016 za rok Věry Menčíkovej (1906 – 1944).

Český jezuita, ktorý zmapoval Amazonku

Misionársku činnosť si často predstavujeme len ako obracanie rôznych národov a kmeňov na kresťanstvo. Ako však dokumentuje život a dielo Samuela Fritza (1654 – 1725), mala aj vedecký rozmer, hoci s politickým nádychom.

Japonský rodák chcel zjednotiť Európu

Muž s nezvyčajným menom a nezvyčajným pôvodom prišiel krátko po prvej svetovej vojne s nápadom, ktorý protikladom väčšiny vtedajších tendencií. Richard Coudenhove-Kalergi (1894 – 1972) je jedným z ideových otcov zjednotenia Európy.

Vydláždil nám cestu do vesmíru

Keď sme boli deti, snívanie o cestách do vesmírnych diaľav nám sprostredkúvali romány Julesa Verna. Pre ruského učiteľa Konstantina Ciolkovského (1857 – 1935) boli impulzom, ako nájsť spôsob, aby sme prekročili hranice materskej planéty.

O uspokojení

Britský psychoanalytik Adam Phillips sa vo svojich esejách často odvoláva na Shakespearea a na príkladoch tragických hrdinov jeho hier sa snaží pochopiť, ako žiť.

Mladý premiér nechcel byť kráľovou bábkou

Aj z dnešného pohľadu bol zázračným dieťaťom. Ako štrnásťročný už navštevoval univerzitu v Cambridgei a mal len 24 rokov, keď ho britský kráľ Juraj III. vymenoval za predsedu vlády. William Pitt mladší (1759 – 1806) mal politiku v krvi.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia