Tomáš Černák
Tomáš Mrva
Ľubomír Jaško
Vladimír Bačišin
Foto: www.kbministries.net
Aňa Ostrihoňová
Foto: Laynekennedy.com
Tomáš Mrva

Stratený svet červených trenírok

communist party

Pri prvom uverejnení tohto textu sme hneď v úvode kritizovali STV, že neuvádza podobné filmy. Trojdielny dokumentárny cyklus Stratený svet komunizmu z produkcie britskej verejnoprávnej televízie sa však na STV objaví, prvý diel odvysiela v stredu 17. novembra.

Stratený svet červených dinosaurov, ako by sa názov tejto trilógie dal „voľne prebásniť“ do slovenčiny, je súborom troch hodinových dokumentov, ktoré sú venované retrospektívnemu pohľadu na socializmus v troch krajinách bývalého sovietskeho tábora. Vnútorným spojivom tejto dokumentárnej série nie je len skúmanie petrifikovanej ideológie a jej prejavov v každodennej realite, ktorú sme žili, ale aj ambícia autorov dokumentu vychádzať pri rozprávaní príbehu o živote druhu homo sovieticus z doposiaľ nezverejnených záberov televízií a súkromných archívov. To je na jednej strane chvályhodné, pretože záber, ako Nemci rozbíjajú kladivami Berlínsky múr, snáď už videl aj posledný tibetský mních v Lhase. Na druhej strane, autori sa týmto obmedzením ochudobnili o manévrovací priestor a kvalita ich produkcie je do značnej miery závislá od kvality polotovarov, ktoré dodali štátni a amatérski tvorcovia záznamov, z ktorých sa do Lost World of Communism strihalo.

Ďalším spoločným prvkom sú samozrejme „hovoriace hlavy“ pamätníkov a účastníkov, či už odboja alebo jeho potláčania, to je však pri historickom cykle už štandardný jav, a ani mi nenapadá televízny dokument, ktorý by sa bez citlivo nasvietených osobností (napríklad „Vaklava“ Havla) obišiel.

No ale poďme sa bližšie pozrieť na jednotlivé diely tejto dokumentárnej trilógie. V prvej časti s názvom A Socialist Paradise (Socialistický raj) nás strašidelný východonemecký večerníčkový hrdina Sandmännchen prevedie krajinou, ktorej komunistickí vládcovia sa rozhodli, že najlepší liek na svetobôľ z nedostatku politickej slobody je sloboda sexuálna. Táto časť trilógie sa podobne ako biblický raj zaobíde bez povestných figových listov a východonemeckí súdruhovia ešte aj po rokoch radi ukazujú svoje FKK telá zaznamenané amatérskou kamerou, pričom temer s láskou zaspomínajú na „tie dobré stránky“ DDR. Ostalgia ako vyšitá, nečudo, že Katarína Wittová zostáva v Nemecku naďalej ikonou a korčule úspešne vymenila napríklad za titulnú stranu časopisu Playboy... Po zhliadnutí väčšej časti obrazového materiálu zaradeného do tohto dielu má divák naozaj dojem, že NDR bola taká nudistická idylka, a to je zle. Zvrátený základ honeckerovského Nemecka je tak pripomenutý len cez dojemnú výpoveď pána Andreasa Kriegera, bývalej úspešnej východonemeckej guliarky.

Druhý diel s názvom The Kingdom of Forgetting (Kráľovstvo zabudnutia) je venovaný socialistickému Československu. Tvorcovia cyklu správne odhalili centralistický charakter bývalej ČSSR a pri rozoberaní „Pražskej jari“ a jej potlačenia sa o Slovensku a Slovákoch vôbec nehovorí. Z tohto pohľadu hodnotím názov ako vhodne zvolený. Na druhej strane je dobre, že o Slovensku v dokumente nepadla ani zmienka, lebo by to mohlo dopadnúť ako Palinov jednodňový pobyt u nás, ktorý bol zvečnený v dokumente Michael Palin's New Europe. Celkovo je tento diel o „Těžkoslovensku“ pre slovenského diváka obvyklou jazdou po českom odpore voči totalitnému režimu prostredníctvom bigbítu, pričom tvorcovia sa osobitne zamerali na dejiny pesničky Modlitba pro Martu a pobyt Václava Havla na chate. Bývalý český disident a prezident okrem eštebáckych susedov zaujme aj tristnou angličtinou (na jeho ospravedlnenie: nahrávka zaradená do filmu je z rokov sedemdesiatych, vtedy frčala viac ruština a Američanov bolo v Prahe asi päť).

Posledný diel trilógie s názvom Socialism in One Family (Socializmus v jednej rodine) je zasvätený socialistickému Rumunsku a pohľadu do súkromia bukureštského červeného cisára a cisárovnej – Nicolae a Eleny Ceausescu. Celá séria pohľadom do zákulisia de facto imperiálneho dvora naozaj graduje a divák neveriacky sleduje hrôzostrašne neskutočný príbeh, ktorý bol pre rumunských občanov žiaľ až príliš skutočný. Autori dokumentu na začiatku tejto časti, asi aby ešte viac zvýraznili ľudskú priepasť, do ktorej Nicolae Ceausescu časom spadol, spomenú jeho hrdinské nepripojenie sa k invázii do Československa v roku 1968. Divák však za touto ušľachtilosťou rumunského vodcu tuší skôr jeho obavy, aby sa mu neprihodilo to isté. Ďalej sledujeme stavanie faraónskeho paláca v Bukurešti, dodnes paradoxnej pripomienky hladu a biedy, v ktorej Rumuni počas vlády klanu Ceausescu žili, celonárodné prejavy nekonečnej lásky k súdruhovi Nicolae a súdružke Elene, ktoré shakespearovsky končia jedným predvianočným dňom roku 1989, keď ich vojaci v mene rozzúreného ľudu po televíznom súde zastrelili.

Lost World of Communism je najsilnejší práve vtedy, keď zaberá takzvané veľké dejiny cez príbehy rodín a ľudí, ktorí tú čudnú dobu žili. Tak ju dokáže priblížiť aj anglickému divákovi a snáď aj novým generáciám žijúcim v krajinách bývalého východného bloku. Nie je to dokument, ktorý by sa usiloval o vyčerpávajúcu odpoveď na otázku, aký bol život za socializmu. Je skôr drobným ornamentom na veľkom plátne histórie. To však neznamená, že nestojí za pozretie.

-

DOKUMENT NA STV:

Socialistický raj (NDR)

Streda 17.11.2010 20:10, repríza: Štvrtok 18.11.2010 14:50

V roku 1989 sa pre milióny ľudí skončilo viac ako 40 ročné obdobie života za železnou oponou. Aký vlastne bol život vo Východnej a Strednej Európe za vlády komunizmu? Po skončení studenej vojny si niektorí obyvatelia východnej Európy spomínajú na svoj život v tomto období ako zaujímavý a pestrý, plný príležitostí na vzdelávanie, prácu a zábavu, bol to pre nich svet, po akom niektorí stále túžia. Ale bolo to naozaj tak? Súčasťou tohto sveta bolo aj obmedzovanie osobnej slobody, dominujúca úloha tajnej polície, výsluchy a väzenie politických odporcov...

Kráľovstvo zabudnutia (Československo)

Piatok 26.11.2010 20:40, Repríza: Sobota 27.11.2010 10:25

Česi a Slováci sa mali stať súčasťou Sovietskeho experimentu a zmeniť svet. Komunisti sa pokúsili o novú reformu spoločnosti a vytvorenie nového typu ľudí.Pokusy o reformu brutálne potlačila invázia vojsk Varšavskej zmluvy. Československo sa stalo známym ako "Kráľovstvo zabudnutia". Do roku 1950 bolo Československo v zajatí stalinistického teroru. Vykonštruované megaprocesy, ktoré sa tu konali boli najväčšie vo východnej Európe. Takmer štvrť milióna ľudí uznali vinnými z politických zločinov, posadili do väzenia a 178 popravili. Ohavná bola myšlienka násilného združstevňovania roľníkov a vytvorenia modelu socialistickej dediny. V roku 1968, keď sa do čela komunistickej strany postavil A. Dubček svitla nádej v podobe Pražskej jari, no už v auguste toto istého roku ju invázia vojsk Varšavskej zmluvy prerušila a trvalo vyše 20 rokov, keď po páde Berlínskeho múru, Nežná revolúcia ukončila nadvládu komunizmu aj v Československu.

Socializmus v jednej rodine (Rumunsko)

Piatok 3.12.2010 20:35, Repríza: Sobota 4.12.2010 10:20

Nikolaj a Elena Ceausescu takmer štvrťstoročie vládli Rumunsku. Okrem toho, že mali neobmedzenú moc a kult osobnosti, kontrolovali aj osobné životy ľudí vo svojej krajine. Dokonca zakázali aj antikoncepciu a umelé prerušenie tehotenstva, pretože boli posadnutí zvyšovaním populácie, ktorá by mala zabezpečiť budúce precovné sily. Po páde komunizmu sa im ľud rovnako kruto pomstil, no paradoxné je, že je ešte dosť tých, čo Ceausesca zbožňujú. Na svoje neblahé skúsenosti s Ceausescovou dobou vládnutia spomínajú známe osobnosti verejného i kultúrneho života, dcéra Zoia, ale aj jednoduchí ľudia, ktorých životy kruto poznačila.

DVD The Lost World Of Communism, 2 Entertain Video, vydané v apríli 2009

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia