Tomáš Černák
Tomáš Mrva
Ľubomír Jaško
Vladimír Bačišin
Foto: www.kbministries.net
Aňa Ostrihoňová
Foto: Laynekennedy.com
Tomáš Mrva

Odpočúvaj v pokoji

Tejto profesii hrozí postupná kríza a nakoniec jej príslušníkom vymretie. Aj keď v dnešných dňoch to na Slovensku vyzerá presne naopak.

Odpočúvaciemu biznisu sa zatiaľ darí. Ešte stále je koho sledovať, zaznamenávať telefonáty a smsky. Raz novinárov, potom zase novinárov, ale aj politických súperov alebo – hoci na nich mal tento technologický vynález primárne slúžiť – čudujsasvete mafiánov a iných zloduchov.

Prečo sa teda pripraviť na krízu odpočúvania? Vážne si majú profíci z kontrarozviedok a tajných služieb zistiť adresy úradov práce a nachystať sa na život z podpory?

Nuž, málo je tajomstiev. Skrývanie nefičí, trendy je exhibicionizmus a všetky možné - veľké i drobné - formy transparentnosti. Transparentnosť je vlastne silné slovo. Ide len o krízu súkromia a perverzné víťazstvo života na spôsob reality show. Za asistencie sociálnych sietí sme sa ocitli vo virtuálnych kontajneroch, v ktorých sa predvádzame, všelijako vyzliekame a odhaľujeme, hádame a padáme si do objatia, milujeme i súložíme.

Rozmach názorov a postojov prekročil kritickú hranicu. Odblogovali sme si všetky poistné uzávery. Odpočúvanie sa stáva neuskutočniteľným. V šialenom objeme komunikačného odpadu nebudú schopné ani tie najlepšie softvéry nájsť práve to, čo si zadávateľ objednal. Presne ten istý pokrok, ktorý doviedol odpočúvanie k dokonalosti, sa nakoniec stane aj príčinou jeho zániku. Falšovanie hlasov a zostrihávanie viet nakoniec spochybní aj ťažkú robotu platených špiónov cudzích životov.

V prípade odhaleného odpočúvania sa patrí rozhorčiť a kričať o ohrození demokracie. Áno, áno, to všetko je možné. Nemôžem si však pomôcť, v širšom kultúrnom kontexte začína byť odpočúvanie smiešne a zbavené kúzla výnimočnosti. Všeobecná nezáväznosť kecov je tak veľká, že so siskármi a kontrarozviedčikmi viac súcitím, ako sa ich bojím.

Takýto luxus si môžem (a viacerí môžeme) dovoliť iba preto, že nepatríme do ohrozenej skupiny tých, pre ktorých jediné sväté slová sú moc a peniaze.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia